Fazilet Kongresi'ne Erbakan damgası

Fazilet Partisi'nin dün yapılan olağan kongresi, beklentilerin aksine kavgasız gürültüsüz, beklenildiği gibi de yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın gölgesinde geçti.

Fazilet Kongresi'ne Erbakan damgası
Özlem Albayrak - Erdal Kara
Fazilet Partisi Birinci Genel Kongresi'ne siyasi yasaklı Necmettin Erbakan damgasını vurdu. Kutan'ın konuşmasının ardından okunan Erbakan'ın mesajı 15 dakika boyunca ayakta alkışlanırken, Erdoğan'ın mesajı makaslandı.
Erbakan'ın mesajının okunduğu sırada bazı partililer ağlarken, salonda uzun süre Erbakan lehine sevgi gösterileri yapıldı. Beklentilerin aksine kavgasız, gürültüsüz geçen kongrede Recai Kutan ile Abdullah Gül genel başkanlık için yarıştı. Gül'ün uzun bir zaman dilimini kapsayan konuşması boyunca Kutan yanlıları aleyhte tezahürat yaptılar.
FP Genel Kongresi dün sabah Ankara ASKİ Spor Salonu'nda başladı. Sabah saatlerinden itibaren toplanarak 8000 kişilik ASKİ salonunu tıklım tıklım dolduran partililerin bir o kadarı da dışarda kaldı. Salona, gruplar arasında bir tartışmaya yol açmamak için saat 08.00'e kadar kimse alınmadı.
Kutan taraftarlarının ağırlıkta olduğu salonda, Gül taraftarları da kendilerini ilginç biçimlerde ifade ettiler. Özellikle gençler attıkları sloganlarla konuşmalara sık sık müdahale ettiler. Salona önce gelen genel başkan adayı Abdullah Gül, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganıyla karşılandı. Bütün salonu turlayarak partilileri selamlayan Gül'ün taraftarları ile Kutan taraftarları arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı. Gül taraftarları tartışmalar sonrasında "Gül, dalında güzeldir" pankartını almayı başardılar. Gül'ün ardından Kutan salona girdi ve Gül'ün yanına oturdu. Gül, Kutan'a bir demet gül vererek, birlik beraberlik mesajı vermeye çalıştı ancak kongrenin siyasi konuşmalar bölümünde bu hava yok oldu. Divan Başkanlığı'na Gül taraftarları aday göstermemeyi tercih ederken, divan başkanı Kutan'ın adayı Yasin Hatipoğlu oldu.
Kutan'ın uzun konuşması
Divan seçiminin ardından Kutan kürsüye geldi. Kutan, partide bölünme olmayacağını iddia ederek, kongrede kargaşa, kavga olacağı yönünde beklentisi olanların hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi. Hükümeti, "Biri hükümet üyesi olmayan üç kişi 'liderler toplantısı' adı altında yeni bir kurul oluşturarak ülkeyi idare ediyorlar" diyerek eleştiren Kutan, liderlerin, Meclis'i ve kendi hükümetlerini devre dışı bıraktığını ifade etti. Bakanlar Kurulu'nun aylarca toplanmadığını, bakanların sadece kararname imzalamakla meşgul olduğunu dile getiren Kutan, milletvekillerinin göstermelik oylamalarda uzaktan kumandalı parmaklardan ibaret olduğunu kaydetti.
Kutan, dini istismar etmediklerini, takiyye yapmadıklarını ve evrensel demokrasi istediklerini savunarak, Anayasa'nın değiştirilmesini istedi. Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Kutan, hükümetin IMF'nin çürümüş ipine sarıldığını söyledi.
'Erken çiçek açma'
Kutan, partinin direksiyonunda şu anda kendisinin bulunduğunu belirterek, direksiyondayken herkese yaranmanın mümkün olmadığını söyledi. Gül'e, Şeyh Edebali'nin "Ey oğul, sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açma" sözleriyle seslenen Kutan, Gül'ü kimin desteklediğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti ve "Son günlerde partimizdeki gelişmelerin, hangi mihraklarda, ne şekilde ele alındığına, kimin neyi, niye desteklediğine dikkat edin. Bazı insanlar vardır ki sizi övüyorsa, davanızda yanlış yapmaktasınız" diye konuştu.
Erbakan'ın mesajı
Recai Kutan'ın konuşmasından sonra kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kongreye gönderdiği mesaj okundu. Oldukça kısa olan ve kongreye "başarı" dileyen mesaj salonda coşkuyla karşılandı. Hep birlikte ayağa kalkarak Erbakan'ın mesajını alkışlayan katılımcılar, uzun süre slogan atarak Erbakan'a sevgi gösterilerinde bulundular. Bu sırada çok sayıda delegenin ağladığı görüldü.
Mesajı alkışlayanlar arasında Abdullah Gül ve ekibi ile taraftarları da yer aldı. Ancak Gül yanlılarının, Erbakan lehine atılan sloganlara katılmamaları dikkat çekti. 15-20 dakika devam eden sevgi gösterileri sırasında salona kurulan dev ekrandan sürekli olarak "Mücahit Erbakan" yazısı geçirildi. Bu durum Gül yanlısı bazı milletvekillerinin "İşgüzarlık örneği. Parti hakkında kapatma davasını olumsuz yönde etkileyebilecek bir girişim" şeklinde değerlendirildi.
Erdoğan'ın mesajına makas
Bu arada, Abdullah Gül'e destek sağlamak için çalışan yasaklı Recep Tayyip Erdoğan'ın kongreye gönderdiği mesajın ancak kısa bir bölümü okundu. Erdoğan'ın mesajında, doğrudan Gül ve ekibine destek anlamına gelen "Delegelerin değişim talebinin engellenmemesi gerekir" şeklindeki ifadesinin yer aldığı bölümse okunmadı.
Gökçek'in sert konuşması
Kongrede daha sonra Genel Merkez Faaliyet Raporu okundu ve ikisi Gül, ikisi de Kutan yanlısı 4 delegeye konuşma hakkı tanındı. Gül'den yana tavır alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yaptığı konuşma salondaki havayı elektriklendirdi. Gökçek, genel merkezi suçlayarak, partinin küçültüldüğünü ve milletvekili aday listelerinin hatalı hazırlandığını söyledi. Bu arada Abdullah Gül yanlılarının parti tüzüğünü değiştirmek için yaptığı girişim ise delegelerden destek bulmadı.
Hazırlanan önerinin gündeme alınması istemi yapılan açık oylamada reddedildi.
Gül yuhalandı
'Milli Görüş' geleneğinde, Erbakan'a karşı liste çıkarararak genel başkanlığa aday olarak bir ilke imza atan Abdullah Gül'ün ise konuşması sırasında fazlasıyla heyecanlandığı görüldü. Konuşmasının girişindeki bölümünde iktidarı geleştiren Gül, ardından "Çuvaldızı başkasına batırırken, iğneyi de kendimize batırabilmeliyiz' diyerek Erbakan'ın desteklediği Kutan ve ekibinin uygulamalarını eleştirdi. Eleştirilerinde ölçülü bir dil kullandığı gözlenen Gül, il Örgütlerinin yönetimlerinin oluşturulmasında yerel örgütlere inisiyatif verilmesi gerektiğini belirtti. 'Kol kırılır yen içinde kalır' anlayışı terk etmek gerektiğini kaydeden Gül, konuşması sırasında salonda çoğunluğu oluşturan "gelenekçi" kanat tarafından sık sık yuhalandı.
www.evrensel.net