14 Mayıs 2000 21:00

SSK da SSK'lı da cezalandırılıyor

30 milyon kişiye sağlık hizmeti sunan SSK'ya özelleştirme uygulamaları nedeniyle yaklaşık 20 yıldır yatırım yapılmıyor.

Paylaş
SSK da SSK'lı da cezalandırılıyor
Özlem Dinler
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Samatya Hastanesi'ne gelen yüzlerce hasta, hastane önünde bazen günlerce süren uzun kuyruklar oluşturuyor. Hastalar önce numara almak, daha sonra da muayene olmak için kuyruğa giriyorlar. Kimisi sabahın ilk ışıklarında geliyor hastaneye, kimisi ise hastanenin bahçesinde sabahlıyor ilk sıralarda olmak için. Bu hastaların büyük bir çoğunluğu, muayene olamadan akşam saatlerinde evlerine geri dönüyorlar. Günde en az 300 kişiyi muayene eden doktorun, hastasına ayırdığı süre ise iki dakikayı aşamıyor. Bu işleyişin sorumlusunun doktorlar olmadığını bilen hastalar, doktor sayısının artırılmasını, uzun kuyruklara son verilmesini ve hastane içerisine yönlendirici tabelalar konulmasını istiyorlar ve yetkilileri göreve çağırıyorlar.
SSK'ların sayısı artırılsın
53 yaşında olan emekli Cahit Yılmaz, sabah 05.00'da gelmiş hastaneye. O saatte bile kuyruğun bir hayli uzadığını anlatıyor. Sadece numara almak için tam 'on bir' saat kuyrukta beklemiş ve muayene olabilmek için yaptırması gereken yedi işlem için yedi kez daha kuyruğa girmek zorunda.
Hastaların kuyruklarda günlerce beklediğini kaydediyor Yılmaz ve yetkililere soruyor; "Sağlık Bakanı bu durumdan utanmıyor mu?"
SSK hastanelerinde çektikleri eziyetlerden yetkililerin sorumlu olduğunu vurgulayan Yılmaz, oy zamanı milletin yanına gelip "Vatandaşım", "Bu bizim halkımız" diyenlerin, iş sorunların çözümüne gelince, hiçbir adım atmadıklarını anlatıyor. Yılmaz, hayatın her alanında olduğu gibi SSK'da da uzun kuyruklarda eziyet çektiklerini belirterek şöyle konuşuyor: "İşçiye artık para bile verilmiyor, emekliyi eziyorlar, ama kendilerine gelince rahatları için yeni yasalar çıkarıyorlar."
53 yaşındaki Cahit Yılmaz, kalbindeki rahatsızlığı nedeniyle sık sık hastanenin yolunu tutuyor. Ancak, bu koşullar altında hastalığının tedavi edilebileceğine inanmıyor. "Daha çok SSK hastanesine ve bu hastanelerin de daha çok doktora ihtiyacı var" diyor.
Yönlendirici tabela yok
33 yaşındaki Selvi Kayıkcı, hastanenin kapılarında insanlara yardımcı olacak bir yönlendirme tabelasının bulunmamasından şikâyetçi oluyor. Sıra almak ya da muayene olmak için hangi kuyruğa girmeleri gerektiğini bilmediklerini, bu yüzden insanların gün boyunca yanlış kuyruklarda bekleyebildiğini söylüyor. Selvi Kayıkçı da günün ilk saatlerinde hasteneye gelip hastanenin bahçesine kadar sarkan kuyruklara girmiş, ancak öğlene kadar sadece muayene sırası alabilmiş. Numara kuyruğunda sohbet ettiğimiz Kayıkçı sözlerini şu cümlelerle bitiriyor; "Sıra alabilmek için hastane bahçesinde sabahlayanlar var. Kimisi muayene olamadan evine dönüyor. Kuyruklarda beklemekten bıktık artık."
'Buna layık mıyız?'
40 yaşındaki Halil Yılmaz, kuyruktaki hasta yakınlarından biri. Kuyrukta bekleyemeyecek kadar hasta olan annesi için numara almaya çalışıyor. Yılmaz, her ay maaşlarından SSK için kesilen 60 milyon liraya rağmen böyle bir muameleyle karşılaşmalarını içine sindiremiyor. "Yetkililere sesleniyorum, buna layık mıyız? Alacağım sevke dokuz doktorun imza atması gerekiyor. Her imza için saatlerce kuyruklarda beklemek zorundayım. Günlerce bekledikten sonra iki dakikalık muayene hakkımız var. Üstelik her tahlil için ayrı ayrı tarihler veriliyor" diyen Yılmaz, SSK'ların sadece doktora değil, altyapıya da ihtiyacı olduğunu anlatıyor.
Kuyruklara çözüm bulunsun
Murat Sarıoğlu SSK'daki doktor eksiğinden yakınıyor. 15 gün önce ameliyat olmuş. Ameliyat olana kadar işlemlerini yaptırmak için 15 gün boyunca sabah 04.00'te hastaneye gelip kuyruğa girmiş. Sarıoğlu, kısa bir muayene için günlerce kuyrukta beklemek zorunda kaldığını, yetkililerin daha duyarlı davranmasını istiyor ve ekliyor; "Günlerce kuyruklarda bekledim. Muayene olmak için doktorun odasına gittiğimde beni iki dakika gözüyle bakarak muayene etti ve sonra ilaç yazıp gönderdi. Bir doktorun hastaya ayıracak beş dakikası yok. Sağlık sistemi bir an önce düzeltilsin uzun kuyrular ve doktor eksikliği giderilsin."
Başka bir hasta; Ali Yavuz da doktor sayısının yetersiz olduğunu söylüyor. Bir doktora her gün 300-400 hasta düşerse o hastalara sadece 'gözle bakacağını' biliyor; "Sorun doktorlar değil. Yani SSK'dan değil, sorumlulardan şikâyetçiyiz" diyor.
Selma Küçük ise, SSK deyince akıllarına eziyet ve uzun kuyruklar geldiğini söylüyor. Küçük, personel eksikliğinden ve sağlıksız işleyişinden dolayı, hizmet veremeyen SSK'ların 'hizmet görmesi' gerektiğini vurguluyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çiftçiler gününde IMF'ye tepki

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa