Grev hakkımız yasaklanamaz

DİSK, Türk-İş, Hak-İş ve KESK'e üye 1500 işçi ve emekçi dün Kartal Meydanı'nda yaptıkları eylemle Brisa, Pirelli ve Goodyear grevlerinin yasaklanmasını protesto etti.

Grev hakkımız yasaklanamaz
Hükümetin Brisa, Pirelli ve Goodyear lastik fabrikalarındaki grevi yasaklamasına tepki büyüyor. DİSK, Türk-İş, Hak-İş ve KESK'e üye 1500 işçi ve emekçi, Kartal Meydanı'nda toplanarak hükümetin yasaklama kararını protesto etti. İşçiler, attıkları sloganlarla grev haklarını gasp ettirmeyeceklerini bildirdiler.
İstanbul'da 1 Mayıs Düzenleme Kurulu olarak bir araya gelen DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK ve siyasi partiler, bu birlikteliklerini hükümetin grev yasağına karşı da sürdürdü. Geçtiğimiz çarşamba günü yaptıkları toplantıda lastik işçileri ile dayanışma kararı alan örgütlere üye işçi emekçiler, dün akşam saat 18.00'de Kartal Meydanı'nda prototesto eylemi yaparak hükümete tepki gösterdi.
Grevleri yasaklanan Lastik-İş Kocaeli Şubesi'ne üye işçilerin de katıldığı eylemde sık sık, "Direne direne kazanacağız", "Grev hakkımız engellemez", "Hükümet istifa", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atıldı.
Ülke IMF'ye emanet
Eylemde konuşan Lastik-İş ve DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, hukuk devleti talebi ile toplandıklarını hatırlarak, "Grevleri yasaklayarak 2000'li yıllara giremeyiz" dedi. Yasaklama kararının sadece lastik işçisine yönelik olmadığını ve işçi sınıfını tehdit ettiğini vurgulayan Karabay, "Türkiye IMF ve Dünya Bankası'na emanet edilmiştir. Hükümete soruyorum; eğer yönetemeyecektiniz niye iktidara talip oldunuz" diye konuştu.
Sözleri sık sık, sloganlar ile kesilen Karabay, işçilerin demokrasi mücadelesini verdiğini ve bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
Eğitim-Sen 5 No'lu Şube Başkanı Cemal Çoban'ın da konuşma yaptığı eyleme EMEP, ÖDP, HADEP, CHP ve İP destek verdi.
www.evrensel.net