14 Mayıs 2000 01:00

Öğrenciler değil, tecavüzcü korunuyor

Kırşehir'de bir üniversite öğrencisine tecavüz edilmesi karşısında suskun kalan ve önlem almak yerine olayın üzerini örtmeye çalışan yetkililer, öğrencilerin "güvenlik" talebiyle başlattığı imza kampanyasını da yasakladı.

Paylaş
Öğrenciler değil, tecavüzcü korunuyor
Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi ikinci öğretimde okuyan bir bayan öğrenciye tecavüz edilmesine karşın, dekan, vali ve öğrenci yurdu müdürü önlem almak yerine, olayın üzerini örtme çabası içine girdi.
Arkadaşlarına, okul çıkışı sanayi sitesinin önünden geçerken tecavüz edilmesi, yanındaki erkek arkadaşlarının bıçaklanmasının ardından, güvenlik önlemi alınması için imza kampanyası başlatan öğrencilerin bu girişimi yasal olmadığı gerekçesi ile Kırşehir Valiliği tarafından yasaklandı.
Yalan olduğu iddia edildi
Olayın hâlâ şokunu yaşadıklarını ifade eden öğrenciler, Meslek Yüksekokulu müdürünün olayın yalan olduğuna dair basın açıklaması düzenlemesini ve kamuoyunu yanıltmasına ise oldukça tepkili. Kendilerinin de olayı ilk duyduklarında böyle bir şeyin olacağına inanmadıklarını, okulda çıkartılan bir söylenti zannettiklerini, fakat hastahanede çalışan sağlık memuru arkadaşlarından, gece nöbette oldukları bir saatte olayın yaşandığını öğrendiklerini vurguladılar.
Kime güveneceğiz?
Üzerlerindeki baskıdan dolayı adlarını vermek istemeyen öğrenciler ise yaşananlara tepki duyuyor.
"Kırşehir'de gündüz vakti dışarı çıkmaya korkar duruma geldık. Arkamızda güvenebileceğimiz kimsenin olmadığını bilmek ise bizi daha çok zor durumda bırakıyor" diyen ve olayın üzerine gitmek için başlatılan tüm girişimlerin de engellendiğini belirten öğrenciler, sözlerini şöyle sürdürdüler: "İlk gün arkadaşlarımızın açtığı imza kampanyasına çok büyük destek olmasına rağmen okul yönetiminin destek olmaması ve ilk gün faal olarak çalışan Öğrenci Temsilcileri Konseyi (ÖTK)'nin yönetimden gelen baskı üzerine çekilmek zorunda kalması ve ardından yasaklanması elimizi kolumuzu bağladı."
Sonuç olarak artık kendi kendilerini korur durumda olduklarını ifade eden öğrenciler, okul giriş ve çıkışlarında toplu hareket ettiklerini ifade ettiler.
Tecavüz hak edilmiş!
Yalnız dolaşmaktan çekinir hale gelen öğrencileri toplayan yurt müdürü ise hepsini dehşete düşürdü.
Tüm yetkililerin olayı örtbas etmek için çabaladığı bir ortamda yurt müdürü buna ihtiyaç duymayarak, bayan öğrencinin bunu hak ettiğini söyleyerek, "Su testisi su yolunda kırılır" dedi.
Polis neredeydi?
Dekanlığın olaya bakış açısının da aynı olduğunu düşündükleni ifade eden öğrenciler, "Demokrat-devrimci öğrencileri takip etmekten yılmayan polisler, karakolun 200 metre ilerisinde bu olaylar gelişirken nereydi?" diye soruyorlar. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Gaziantep grevcileri taviz vermiyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ'de devam eden grev 35. gününe girerken, önceki gün belediye meclis üyeleriyle Genel-İş temsilcilerinin katıldığı bir görüşme yapıldı. Yapılan görüşmeye DİSK Bölge Temsilcisi Muzaffer Subaşı, Genel-İş Bölge Başkanı Nihat Bencan, 1 No'lu Şube Başkanı Osman Kaplan, 2 No'lu Şube Başkanı Mehmet Torun, 3 No'lu Şube Başkanı Ali Güdücü ile belediye meclis üyeleri katıldı.
8 Mayıs Pazartesi günü Genel-İş Genel Merkezi'nde yapılan görüşmede, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan önce ilk 6 ay için yüzde 41.3 önermiş, daha sonra da yüzde 50'ye çıkmıştı.
12 Mayıs Cuma günü yapılan görüşmede, daha önce ilk 6 ay için yüzde 50, ikinci 6 ay enflasyon oranında önerilen rakam, Celal Doğan ve meclis üyeleri tarafından yüzde 40'a çekildi. Bunun üzerine Genel-İş temsilcileri toplantıyı terk ettiler. Gazetemize açıklama yapan sendikacılar, Celal Doğan'ın meclis üyelerini devreye sokarak işçilerle oyun oynamaya çalıştığını belirttiler.
Bölücülere tepki
Sendikacılar daha sonra grevci işçilerin bulunduğu Fuar'a gelerek görüşmeler hakkında bilgi verdiler. İşçiler de greve ilk günkü coşku ve kararlılıkla devam edeceklerini bildirdiler. Bu sırada Celal Doğan'ın yakın personeli olduğu işçiler tarafından belirtilen 3-5 kişinin, "Önerilen zammı kabul edelim" diyerek grevi bölme girişimine, grevci işçiler tarafından sert tepki gösterildi. Sendikacıların açıklamasının ardından CHP Gaziantep il binası önüne yürüyen 1000'e yakın grevci işçi, "İşçiler sizden hesap soracak", "Emek en yüce değerdir, diyenler utansın", "Vur, vur inlesin Celal Doğan dinlesin" sloganlarını attılar. Buradan da Demokrasi Meydanı'na yürüyen işçiler, oturma eylemi yaptılar. Genel-İş 1 No'lu Şube Başkanı Osman Kaplan, eylem sırasında yaptığı konuşmayı "İş, ekmek, yoksa barışta yok", "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla karşılayan işçiler, daha sonra grev yerlerine döndüler.
Bu arada Celal Doğan ve Belediye yetkililerinin grevci ve çalışan işçileri sendikadan istifaya zorladığı bildirildi. İşçiler ve sendikacılar ise bu baskıları boşa çıkardılar. Genel-İş TİS Daire Başkanı İsmail Özhamarat, "İşçiler ve sendikamız tek vücut ve kararlı olarak grev haklarımızı alıncaya kadar sürdüreceğiz. Kazanımlarımızı perçinleyeceğiz" dedi. Nihat Bencan belediye yetkililerinin Ankara'da başka, Antep'te başka konuştuklarını belirterek, "Celal Doğan baskı yaparak işçileri sendikadan istifa ettirmek için uğraştı. Bunu başaramadı. İşçiler bir yumruk gibi sendikaları ile kenetlendi. Bu grev işçinin kazanımıyla sonuçlanacak" diye konuştu.
Şahinbey'de grev 18 Mayıs'ta
Şahinbey'de çalışan işçilerin aldığı ücretin altına imza atmayacaklarını bildiren Osman Kaplan, oyuna gelmeyeceklerini söylerken, Mehmet Torun da kararlılıklarından asla taviz vermeyeceklerini ifade etti. Ali Güdücü ise Şehitkamil Belediyesi'nde 18 Mayıs'ta greve başlayacaklarını hatırlattı.
ÖNCEKİ HABER

'Tasarruflarımızı verin'

SONRAKİ HABER

Barolar, “#adaletnöbeti Raporu”nu açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa