13 Mayıs 2000 01:00

Bir ah dediler, bin ah işittiler

Mersin'in Mezitli semtindeki kadınlar, semt sorunlarının bir an çözülmesi için belediye binasını bastılar. Neler mi anlattılar? Mezitli'de çamur gibi akan suları, çöp bidonlarının yetersizliğini, ilaçlama problemlerini, bir de insanca yaşamak istediklerini...

Paylaş
Bir ah dediler, bin ah işittiler
Bahtiyar Tiryaki
Mersin'in Mezitli semti kadınları, semtlerindeki aksaklıkların giderilmesi için Mezitli Belediyesi'ni bastılar. Belediye başkanı için "Ankara'da" sözlerine inanmak zorunda kalıp başkan danışmanı ile görüştüler. Mezitli'de çamur gibi akan suları, çöp bidonlarının yetersizliğini, altyapı problemlerini, bir de insanca yaşamak istediklerini anlattılar.
Mezitli'deki sitelerin temsilcisi 30'a yakın kadını, belediye girişindeki görevliler, "Randevu almadan gelmişsiniz, sizi içeriye alamayız" sözleriyle karşıladı. Kadınların ısrarla "Belediyeler halkındır", "Biz başkanla görüşmek istiyoruz, görüşmeden de gitmeyeceğiz" demesi üzerine görevliler bu defa belediye başkanının Ankara'da olduğunu iddia ettiler. Kadınlar bu sözlere inanmak zorunda kalıp başkanın danışmanıyla görüştüler.
Başkanın danışmanı ile görüşme
"İnsanca yaşamak bizim de hakkımız", "Sağlıklı yaşamak tüm insanların hakkı olmalıdır" diyen kadınlar, Mezitli Belediyesi'nden sorunlarının çözülmesini istediler. Mezitli'de musluklardan su yerine çamur aktığını, sularının klorlanmadığını, içtikleri suyun tadının çok kötü olduğunu belirten kadınlar, "Mezitli Belediyesi'nin, Büyükşehir Belediyesi'ne borcunu ödemediği için, Mersin'de kullanılan suyun Mezitli semtine verilmediği duyumunu aldık. Artezyen suyu Mezitli'ye veriliyor. Suyun sertlik derecesi ise çok yüksek. Mezitli belediyesi niçin büşükşehir belerdiyesine borcunu ödemiyor. Bizim sağlığımızın neden düşünülmediğini bilmek istiyoruz" dediler.
Mezitli Belediye Başkanı Danışmanı Ergün Ertiler ise, su sorununun belediyenin önemli bir sorunu olduğunu ve bu sorunun iki yıl daha çözülemeyeceğini söyledi. Su sıkıntısından dolayı Mezitli'ye de verilemediğini ve Mezitli'de içme suyunun sertlik derecesinin Mersin'de kullanılan sudan yüksek olduğunu belirten Ertiler, zamana ve ödeneğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Çöpler, ilaçlama, altyapı vs...
Çöp bidonlarının yetersizliği, havaların ısınmaya başlamasıyla ilaçlamanın gerekliliği ve çok daha önemli olan Mezitli'nin altyapısının olmamasından kaynaklı olan denize arıtmasız kanalizasyon akıtılması gibi sorunları da dile getiren kadınlar, Mezitli'deki park sorununa da değindiler.
Etiler bu konuşmalar üzerine, "Dile getirdiğiniz sorunların hepsi belediyemizin çözmesi gereken sorunlar. Bunu biz de biliyoruz. 'Hemen yarın bu sorunları çözerim' dersem yalan söylemiş olurum. Bu sorunlar insan sağlığını gerçekten tehdit eden sorunlar. Belediyenin olanakları yok ki sorunları hemen çözelim" dedi.Şikâyet mercii kim?
Görüşme sonrası belediyeden çıkan kadınlar, sorunları çözülünceye kadar taleplerini savunacaklarını söylediler. Kadınların birbirlerine dönüp "Belediyeler ne işe yarar" şeklindeki mırıldanmaları sürerken bir kadın, "Biz sorunlarımız çözülsün diye belediyeye geldik, şikâyetlerimizi anlatalım dedik. Belediye yetkilileri, sorunlarımıza çözüm getirecekleri yerde sorunların çözülemeyişinin nedenlerini anlattılar" dedi.
Bir diğer kadın, "Televizyon kanallarının önünde 'Basını neden çağırdınız?' diye polisler bize kızdığında buradan sorunlarımızın çözümü için bir sonuç alamayacağımızı anlamıştım" dedi. Kadınlar, ağır adımlarla ama söylene söylene bir başka gün daha kalabalık bir biçimde belediyeye tekrar gelmek için sözleşip ayrıldılar.
ÖNCEKİ HABER

Hemşireye yetki yok, sorumluluk çok

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa