Grev yasakçılarına karşı dayanışma

Grevleri yasaklanan lastik işçilerine destek... İstanbul'da 1 Mayıs'ı alanlarda kutlamak için 1 Mayıs Düzenleme Kurulu olarak bir araya gelen...

Grev yasakçılarına karşı dayanışma
Şahin Bayar
İstanbul'da 1 Mayıs'ı alanlarda kutlamak için 1 Mayıs Düzenleme Kurulu olarak bir araya gelen sendikalar ve siyasi partiler, önceki gün yaptıkları toplantıda lastik işçilerine sahip çıkılması gerektiğini vurguladılar. DİSK Genel Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda lastik işçileriyle dayanışma amacıyla bugün saat 18.00'de Kartal Meydanı'nda basın açıklaması yapılması kararı alındı. Toplantıda 1 Mayıs'ta oluşturulan birlikteliğin Merkezi Emek Platformu'nun İstanbul ayağını oluşturması yönünde fikir birliği sağlandığı bildirildi.
Kamu emekçilerine destek
DİSK, KESK, EMEP, ÖDP, HADEP, SİP, İP ve Halkevleri temsilcilerinin katıldığı toplantıya Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak ve Hak-İş Marmara Temsilcisi Halil Akçay mazeret bildirerek katılmadılar. Ancak Büyükkucak ve Akçay'ın toplantıda alınan kararları kabul edeceklerini ifade ettikleri öğrenildi. DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak'ın başkanlık ettiği toplantıya 1 Mayıs kutlamaları değerlendirilerek başlandı. Sendikal örgütlenmelerin önündeki engellerin kaldırılması, grevlerle dayanışma ve ortak mücadelenin tartışıldığı toplantıda, kamu emekçilerinin pazartesi günü ek zam ve zorunlu tasarrufların ödenmesi talebiyle yapacağı basın açıklamasına kitlesel katılma kararı alındığı dile getirildi.
1 Mayıs Düzenleme Kurulu içinde yer alan sendika ve kitle örgütlerinin kurumsallaşarak İstanbul Emek Platformu oluşturmaları için görüşlerin ifade edildiği toplantıda, kurumsallaşmanın tamamlanması için dönem sözcülüğü kendinde bulunan DİSK'in merkezi Emek Platformu'nda yer alan örgütlerin İstanbul temsilcilerini önümüzdeki günlerde toplantıya çağıracağı bildirildi.
Sunulan öneriler
Grevleri hükümet kararı ile yasaklanan lastik işçilerine dayanışma amacıyla bugün saat 18.00'de Kartal Meydanı'nda kitlesel basın açıklaması yapılmasının kararlaştırıldığı toplantıda, ayrıca imza kampanyaları, lastik işçilerini ziyaret etme ve benzeri eylemlerin diğer işyerlerinde yaygınlaştırılması için öneriler sunuldu. Yapılması düşünülen eylemler takvimlendirilerek önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek.
www.evrensel.net