Suçu özelleştirmeye karşı olmak!

7 yıldır Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi olan Çam Türk-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu'nca Sendika Ana Tüzüğü'nün 12. maddesinin 18. fıkrası gereğince görevinden alındı.

Suçu özelleştirmeye karşı olmak!
Petrol-İş Samsun Şube Başkanı ve Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi Sebahattin Çam, Türk-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından temsilcilik görevinden alındı.
Sendikaya 8 Mayıs günü gönderilen faksta 7 yıldır bu görevi yürüten Çam'ın Türk-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu'nca Sendika Ana Tüzüğü'nün 12. maddesinin 18. fıkrası (yetkiyi veren madde) gereğince görevinden alındığı bildirildi. Çam'ın yerine ise eski Yol-İş 1 No'lu Samsun Şube Başkanı olan ve 10 yıl önce emekliye ayrılan Adil Aydın atandı.
Mücadeleci bir sendikacı
Kararın kendisine iletilmesinin hemen ardından Sebahattin Çam, Türk-İş 6. Bölge'ye bağlı sendikaların şube başkanlarını bir araya toplayarak Türk-İş Genel Merkezi'nin aldığı kararı iletti ve görüşlerini aldı. Sendika şube başkanları 7 yıldır bu görevi yürüten ve son özelleştirme dalgasına karşı Samsun ve Karadeniz Bölgesi'nde belli bir dinamizm yakalamayı başarmış, son olarak Samsun Valisi'nce keyfi biçimde ertelenen 1 Mayıs işçi bayramının burada kutlanması için tüm olanaklarını seferber etmiş bir sendikacının böyle bir dönemde gerekçe gösterilmeksizin görevden alınmasını tasvip etmediklerini söylediler. Başkanlar alınan bu kararı protesto amacı ile Türk-İş Genel Merkezi'ne sendika şube başkanlarının altında imzalarının bulunduğu bir göreve iade dilekçesi göndereceklerini bildirdiler. Bu dilekçeye ise Türk-İş 6. Bölge'ye bağlı 17 sendikadan 14'ü imza atarken, Tek Gıda-İş, Tes-İş ve Yol-İş 1 No'lu Samsun Şube başkanlarının imza atmadıkları öğrenildi.
Karar niye alındı?
Konu hakkında görüştüğümüz Sebahattin Çam, sendikacılığın bir bayrak yarışı gibi görülmesi gerektiğini, önemli olanın koşucu değil bayrağın ta kendisini olduğunu ve o bayrağı eline alanın daha ileridekine teslim etmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
"Buradaki asıl problem Sebahattin Çam değil, emek mücadelesi ve sınıf dayanışmasında yakalanan ivmenin devamı ve saldırılara tek cepheden karşı duruşun sağlanmasıdır. Bunun başarılmasının en önemli unsuru ise kararlılık ve istikrardır. Alınan bu kararla özelleştirmelere karşı yıl içinde gerçekleştirilen çeşitli eylemlerde kıvılcımları atılan ve 1 Mayıs'ta doruğa ulaşan Samsun ve Karadeniz halkının mücadele azminin önünün kesilmesi amaçlanmakta görünüyor. Bakıyoruz tabanda işçi rahatsız mı? Sendika şube başkanları rahatsız mı? Hayır. Öyleyse bu kararı kim için ve neye hizmetten alıyorsunuz?"
Yerine atanan 10 yıllık emekli
Yerine atanan eski Yol-İş 1 No'lu Samsun Şube Başkanı Adil Aydın'ın 10 yıldır emek mücadelesinden uzak kalmış oluşunun da Samsunlu işçi emekçilerin kafasında soru işaretleri yarattığını belirten Çam; bu kararın, iade dilekçesine imza vermeyen üç sendikanın yönlendirmesi, 7 yıllık çalışmanın kazandığı ivme ve özelleştirmelerin yoğunlaştığı şu dönemde takınılan tavrın önünün kesilmesi şeklinde üç ana nedeninin var olduğunu söyledi.
www.evrensel.net