12 Mayıs 2000 01:00

Kofi Annan'dan 'güçlü'lere eleştiri

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, bir kez daha iç savaşa gömülen Afrika ülkesi Sierra Leone'de isyancıların saldırısına karşı...

Paylaş
Kofi Annan'dan 'güçlü'lere eleştiri
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, bir kez daha iç savaşa gömülen Afrika ülkesi Sierra Leone'de isyancıların saldırısına karşı koymaya hazırlanan BM barış gücüne destek vermek istemeyen "güçlü ülkeleri" isim vermeden eleştirdi.
Annan, yaptığı açıklamada, "BM ve Güvenlik Konseyi kararlarını uygulamak üzere orada bulunan bu askerlere güçlü ülkelerin yardıma gideceklerini ummuştum" şeklinde konuştu.
11 bin işgal askeri
İç savaşın 8 yıldır devam ettiği eski İngiliz sömürgesi Sierra Leone'ye, geçen yıl Güvenlik Konseyi kararıyla 11 bin "barış gücü" askeri yerleştirilmişti. Bu güç, halen BM şapkası altında görev yapan en geniş askeri birlik. Buna rağmen, savaş ağası Foday Sankoh liderliğindeki Birleşik Devrimci Cephe (RUF) gerillaları, kısa süre önce 500 dolayında BM askerini rehin aldı.
Paralı asker arıyorlar
BM'nin, Sierra Leone'deki "barış gücüne" asker veren Afrika ülkelerine kişi başına ayda 1000 dolar yardımda bulunmayı planladığı da ifade edildi. "Barışın ancak iyi eğitilmiş ve güçlü silahlarla donatılmış askerler tarafından korunabileceğini" söyleyen BM Genel Sekreteri, "Bu olanaklara sahip olan ülkeler görevi üstlenmeyince bulduğumuzla yetinmek zorunda kaldık" dedi.
ABD'den aktif destek yok
Kofi Annan, yardım konusunu ABD Başkanı Clinton ile görüştüğünü de açıkladı. Ancak ABD, sadece başka ülkelerden BM askeri nakletme işini üstlenebileceklerini açıkladı.
Öte yandan, RUF gerillalarının, Sierra Leone'deki Nijerya birliğinin çekilmesinin yarattığı boşluktan yararlanarak düzenledikleri saldırılarda onbinlerce kişiyi katlettikleri iddia edildi. Elmas madenlerine el koyan RUF'un tekellere elmas satarak yılda 200 milyon dolar kazandığı belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Los Alamos yanıyor

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa