12 Mayıs 2000 01:00

Los Alamos yanıyor

ABD'deki en önemli nükleer silah merkezlerinden Los Alamos yakınlarında başlayan yangın söndürülemiyor.

Paylaş
Los Alamos yanıyor
ABD'nin en önemli nükleer silah laboratuvarı Los Alamos yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangın büyürken, laboratuvar yakınındaki kasabanın 14 bin sakini tahliye edildi. New Mexico eyaleti polisi, laboratuvar ile aynı adı taşıyan Los Alamos kasabasının sınırına alevlerin ulaşması üzerine, bütün kasaba halkının bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi. Şiddetli rüzgâr yüzünden alevlerin laboratuvara yaklaştığı belirtildi. 2000'i aşkın itfaiye görevlisi, günlerdir karadan ve havadan yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Los Alamos Hastanesi'ndeki hastalar yakın kentlerdeki hastanelere nakledilirken, bölgeyi terk eden arabalar, yollarda uzun kuyruklar meydana getirdi.
Rüzgârın şiddetinin 96 kilometreye ulaşacağı, bölgeden yükselen dumanların 3000 metrenin üzerine çıktığı ve çarşamba akşamı rüzgârın yavaşladığı, dün sabah tekrar şiddetlenmeye başladığı bildirildi. Los Alamos'un 16 kilometre yakınında bulunan Espanola kentindeki halkın bir bölümünün evlerini terk etmeleri ve yangının Esponola'yı da tehdit ettiği anons edildi.
Sözcü: 'Endişe etmeyin'
Laboratuvarın sözcüsü Jim Danneskiold, yangın çıkması üzerine kapatılan tesis için bir tehlike olmadığını savundu.
Sözcü, nükleer plutonyum maddesinin saklandığı depoların yeraltında olağanüstü koşullardan etkilenmeyecek şekilde saklandığını belirterek, "Bu depolar, yangının yanı sıra bir Boeing 747 uçağının üzerine düşmesi halinde bile dayanacak özellikte inşa edildi. Şu aşamada endişe edilecek bir durum yok" dedi. Bölgeye giden Enerji Bakanı Bill Richardson da laboratuvarın güvenlikte olduğunu savundu. Ancak uzmanlar, laboratuvar bölgesini etkilemesi halinde laboratuvar için tehlikenin süreceğini belirtiyor. ABD Başkanı Bill Clinton da Los Alamos, Sandoval ve Santa Fe'yi afet bölgesi ilan etti. ABD'nin elinde bulunan nükleer silahların büyük bölümü, Los Alamos laboratuvarında geliştiriliyor. Los Alamos kasabasında en az yüz evin yandığı yetkililer tarafından doğrulandı. İtfaiye merkezinin de yanan binalar arasında yer aldığı öğrenildi.
Los Alamos, 2. Dünya Savaşı'nda ABD'nin kullandığı atom bombalarının yapıldığı Manhattan Projesi'nin de merkeziydi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Milyonlarca işçiden

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa