Edebiyat okuru için 'Güzel Yazılar'

Türkiye Yazarlar Sendikası edebiyat dünyasına yeni ve etkili bir dergi kazandırdı: Güzel Yazılar. Üç ayda bir yayınlanan dergi, edebiyatın güncel sorunlarına değiniyor.

Edebiyat okuru için 'Güzel Yazılar'
Özlem Ergun
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından çıkartılan iki aylık edebiyat dergisi Güzel Yazılar, okurlarıyla 3. bir kez daha buluştu. Henüz çok genç olmasına karşın öykü, roman, deneme ve şiirin en seçkin örneklerini bir arada bulabilme fırsatını yakaladığımız Güzel Yazılar, pek çok edebiyat tutkunu için şimdiden vazgeçilmez bir kaynak olarak kütüphanelerdeki yerini aldı.
Derginin çıkış amacı, 600'e yakın şair, yazar üyesi olan TYS'nin bu potansiyelini ortaya çıkartıp, tüm bu ürünlerin okuyucu ile buluşmasını sağlamak. TYS üyesi ve aynı zamanda derginin yayın kurulunda görev yapan Bedrettin Aykın, böylesi bir derginin şimdiye kadar olmayışının bir eksiklik olduğunu söylerken, Güzel Yazılar'ın yayın politikasını belirleyen kriterin; yazarın dünya görüşünden öte, söz konusu olan yapıtın niteliğinin, edebi değerinin olduğunu belirtiyor: "Bu derginin genciyle yaşlısıyla Türkiye'yi kucaklayan bir dergi olmasını istiyoruz. Sendikamızın elbette bir dünya görüşü var. Ama dergide yazılara yer verirken, kullandığımız kriter, dünya görüşü değil. Yapıtın niteliği, estetiği. Belli bir düzeyi yakalamış her ürün dergimizde yer alabilir. Bu, her görüşe açık olan bir dergi."
Kriter, nitelik...
Aykın'ın da ifade ettiği gibi okuyucuya hayli geniş bir yelpaze sunan Güzel Yazılar, edebiyatla ilgili genç kalemlere de önemli bir olanak sunuyor: "Yolun daha başında olan, ancak umut vaat eden genç yazarlar da yer alıyor. Dergiciliğin bir amacı da gençlerin önünü açmak, onlara olanak sağlamaktır. Bunun yanında elbette sendikamızın üyesi olsun olmasın yaşlı yazarlarımıza da dergimizde yer veriyoruz."
Zorluklar
Yayın hayatına başladığı andan itibaren yoğun ilgi gören Güzel Yazılar, yine de pek çok zorlukla karşı karşıya. Bunların başında da pek çok amatör derginin yaşadığı ekonomik zorluklar geliyor kuşkusuz... Amatör diyoruz, çünkü Güzel Yazılar TYS'nin bütçesinden bağımsız, kendi gelirleriyle yayın hayatını devam ettirme çabasında...
Aykın, "Amatör dergicilik, dünkü gibi kolay değil. Biz bir kurumun dergisiyiz ama kurumun parasal kaynaklarından yararlanmıyoruz. Bizi kurum dergilerinden ayıran özelliğimiz bu" dedikten sonra ekliyor: "Bir sermaye grubuna dayanmadan çıkan dergiler için uzun bir yaşam sürecinden söz etmek güç. Hemen bütün amatör dergilerin yaşadığı dağıtım problemini biz de yaşıyoruz. Her noktaya ulaştırdığımız kanısında değilim. Büyük kentlerin hepsinde varız, ama küçük yerlere ulaşmaşta zorluk çekiyoruz. Bunu da temsilciliklerimiz kanalıyla sağlıyoruz. Dağıtımın istediği bazı koşullar var. Onların hepsini yerine getirmek çok zor."
Gençler avantajlı
Her yeni derginin edebiyat dünyasına katkı sağladığını, zenginleştirdiğini belirten Aykın, bu dergilerin tümünü takip edemese de, gençlerden hayli umutlu: "Gençleri büyük bir kıskançlıkla izliyorum. İçlerinde yapıtlarını büyük heyecanla okuduklarım var. Güzel Yazılar'ın bir sayısına 18 yaşında Marmara Üniversitesi'nde öğrenci bir arkadaşın iki şiirini birden aldım. Gençler o kadar iyi bir yerden şiire başladılar ki, bizim el yordamıyla başlayıp bugün geldiğimiz yere, onlar 20'li yaşlarda geldiler. Yani bizim kaybettiğimiz zamanı onlar kaybetmiyorlar artık."
www.evrensel.net