11 Mayıs 2000 01:00

Ayrımsız adalet!

Hükümet tarafından gündeme getirilen, ancak eşitlik ilkesine aykırılığı nedeniyle kamuoyunun tepkisi sonucu veto edilen af tasarısının, önümüzdeki günlerde daha da daraltılmış haliyle Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Paylaş
Ayrımsız adalet!
Hacer Yücel
Hükümetin DSP kanadı tarafından ortaya atılan, ancak siyasi mahkûmları kapsam dışı bırakması ve çetelere 'yol açması' nedeniyle kamuoyundan yoğun eleştiriler alan ve sonuçta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in veto etmesi nedeniyle askıya alınan af yasası gündemin dışına itilmiş durumda. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, sadece gazeteciler soru sordukça, af yasasına ilişkin çeşitli girişimlerde bulunacağını söylemekle yetiniyor. Tutuklu ve tutuklu yakınları ise, ayrımsız bir genel affın zaman yitirilmeden ilan edilmesini istiyorlar.
Belirli kesimleri kapsıyor
Af yasasına ilişkin görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Barosu Cezaevleri Komisyonu Sorumlusu Kemal Aytaç, genel affın toplumsal ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıkması ve toplumdaki bir takım sıkıntıları giderecek bir yöntem olması gerektiğine vurgu yaparak, hükümetin çıkarmayı düşündüğü affı eleştirdi. Af yasa tasarısının belirli kesimleri kapsadığına dikkat çeken Aytaç, "Çıkarılması düşünülen af toplumda barışı uzlaşmayı sağlamak amacını taşımıyor. Çünkü sadece adli tutukluları kapsıyor. Olması gereken afla, daha doğrusu toplumun özlemini duyduğu afla, bugün mecliste bulunan affın pek ilgisi yok. Olması gereken ayrımsız bir genel af. Ama bugün düşünülen af tasarısı, bir kere genel değil çünkü bir kesimini içine alıyor bir kesimini almıyor. İki toplumsal uzlaşma aramıyor, çünkü siyasi ve adli tutukluları ayırıyor. Sadece adli tutukluları kapsayan bir af için genel af adını kullanmak yanlıştır" dedi.
Hücre ile bağlantılı
Aytaç, çıkarılacak af yasa tasarısıyla F tipi cezaevlerinin açılma dönemlerinin aynı olmasının dikkat çekici olduğunu dile getirerek, siyasi iktidarın amacının cezaevlerindeki tutuklu fazlalığını azaltarak F tipi cezaevi uygulanması öncesinde cezaevlerini rahatlatmak olduğunu söyledi. Aytaç, hükümetin ayrıca böyle bir uygulama öncesinde toplumsal tansiyonu düşürerek bazı çevrelerden olumlu puan almayı amaçladığını da sözlerine ekledi.
Çeteler af kapsamında
Siyasi iktidarların bu tür yasa tasarıları çıkırırken yakın olduğu çevreleri gözettiğini kaydeden Aytaç, hatta bazen yasaların sırf onlar için çıkarıldığını ve sonra da topluma mal edildiğini söyledi. MHP'nin ısrar ettiği yasa tasarısıyla, yedi kez idam cezası alan Haluk Kırcı'nın cezasının 10 yıl olarak infaz edileceğini belirten Aytaç; çok sayıda demokrat, aydın, yurtsever, halksever kişinin af kapsamı dışında tutulurken çetelerin, mafyanın af kapsamına alınmasının hükümet için vahim bir durum olduğunu vurguladı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


ÖSS'ye giriş belgeleri gönderiliyor
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınava girecek adaylara sınav kılavuzunu, kimlik belgelerini ve tercih formlarını dünden itibaren göndermeye başladı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2000-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, Yükseköğretim Kurulu'nun onayıyla yürürlüğe girdi. ÖSYM, söz konusu kılavuzla birlikte adayların sınava giriş ve kimlik belgesi ile 2000-ÖSYS tercih formlarını, adreslerine postalamaya başladı. Adaylar, sınava giriş ve kimlik belgesini, 18 Haziran 2000 tarihinde yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'na girebilmek için mutlaka yanlarında bulunduracaklar. Bu belge yanında olmayan hiçbir aday sınava alınmayacak. 5 Haziran Pazartesi gününe kadar ellerine sınava giriş ve kimlik belgesi geçmeyen adaylar, 2000-ÖSS Kılavuzu'nda yer alan kurallara göre, yazılı olarak ÖSYM'ye başvuracaklar. 12 Haziran Pazartesi gününe kadar kimlikleri yine eline geçmeyen adaylar, söz konusu belgeyi ÖSYM'ye bizzat başvurarak alacaklar.
Tercih formu saklanacak
Adaylar, 2000-ÖSYS tercih formunu, temmuz ayının son haftası içinde ellerine geçecek olan 2000-ÖSS sınav sonuç belgesi gelinceye kadar yıpratmadan saklayacaklar. Dört puan türünün en az birinden 105 ÖSS puanı alamayan, 2000-ÖSS'yi kazanamamış adaylar tercih formunu kullanmayacaklar. ÖSS'yi kazanan adaylar ise kılavuzda yer alan yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarını, bu programların geçen yılki yüzdelik dilimlerini ve en küçük puanlarını, sınav sonuç belgelerindeki yerleştirmeye esas olan Y-ÖSS puanları ile yüzdelik dilimlerini göz önünde tutarak, okumak istedikleri yükseköğretim programlarını tercih sırasına koyacaklar. Adaylar, bu programları tercih formuna yazarak kodlayacaklar.
Yurtlara başvurular
ÖSS tercih formunun arka sayfasında, adayların yurt tercihlerini yazabilmeleri için Yurt-Kur başvuru formu da yer alacak. Adaylar, bir yükseköğretim programına yerleştikleri takdirde yurt isteyip istemediklerini, tercih formunda ayrılan yere yazarak kodlayacaklar. Adaylar ayrıca, kendilerinden istenen diğer bilgileri de verecekler. ÖSS'yi kazanan adaylar, tercih formlarını 2-11 Ağustos 2000 tarihleri arasında lise ve dengi okul müdürlükleri veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine teslim edecekler.
Yabancı Dil Sınavı (YDS) 25 Haziran 2000 tarihinde yapılacak. Bu sınava girmek isteyen adaylara 2000-YDS sınava giriş ve kimlik belgeleri, mayıs ayının sonunda ayrıca gönderilecek.
2000-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yükseköğretim programlarının 2000-2001 öğretim yılı için kontenjan ve koşulları yer alıyor. Kontenjanlar, meslek yüksekokulları için 112 bin 900, üniversitelerin lisans programları için 166 bin 838, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için 13 bin 615 olmak üzere, toplam 293 bin 353 kişi olarak belirlendi.
Devlet üniversitelerinin meslek yüksekokullarına 106 bin 65, lisans programlarına 140 bin 291, özel yetenek programlarına da 10 bin 718 öğrenci alınacak. Vakıf üniversitelerinin meslek yüksekokullarına 4935, lisans programlarına 13 bin 787, özel yetenek programlarına 1804 öğrenci girecek. ÖSYM, 2000 yılı kontenjanlarını geçen yıla göre yalnızca yüzde 7.14 artırdı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sayman: Sonuna kadar

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa