09 Mayıs 2000 01:00

İşçiler grev haklarını savunuyor

Lastik işçileri, patronların isteğiyle Brisa, Pirelli ve Goodyear lastik fabrikalarındaki grevi erteleyen hükümeti protesto etti. İzmit D-100 karayolu üzerinde toplanan işçiler, sloganlar atarak fabrikalara kadar yürüyüş yaptılar.

Paylaş
İşçiler grev haklarını savunuyor
Sabancı Holding'e ait Brisa, Pirelli ve Goodyear fabrikalarındaki grevin hükümet tarafından ertelenmesini protesto eden lastik işçileri, üç fabrikanın önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan DİSK ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Vahdettin Karabay, hükümetin, lastik sektöründeki grevi ertelemekle, önümüzdeki günlerde toplusözleşme görüşmeleri başlayacak olan 500 bin kamu işçisine gözdağı vermeyi amaçladığını söyledi.
Brisa, Türk Pirelli ve Goodyear fabrikalarında çalışan 2000 işçi, Bakanlar Kurulu'nun grevlerini 2 ay ertelemesini protesto için, dün sabah D-100 karayolunun Goodyear sapağında toplandı. İşçiler, alkışlı protestonun yanı sıra, "Direne direne kazanacağız", "Yılgınlık yok, direniş var" ve "Hükümet istifa" sloganlarını atarak fabrika bahçesine girdi.Karabay: Lanetlenecekler
Burada işçilere hitaben bir konuşma yapan Vahdettin Karabay, hükümetin, lastik işçisine yasal hakkı olan grevi çok gördüğünü belirterek, "Medya yoluyla bize saldırmaya kalktılar. Bizi engelleyenler, bir gün mutlaka lanetlenecektir" dedi.
İşçileri yok sayan bir zihniyetin iktidarda kalamayacağını ve rekabet ortamını işçilerin belirleyeceğini belirten Karabay, şöyle konuştu: "Grev ertelemesinde hedef, lastik işçisi değil. Önümüzdeki günlerde sözleşme görüşmeleri olan 500 bin kamu işçisidir. Hedef, onlara gözdağı vermektir. Rekabet ortamını, hükümet ya da Refik Baydur gibi insanlar belirleyemez. Bizim hedefimiz, Üçüncü Dünya Ülkeleri'ndeki işçilerin seviyesi değil, Avrupa ülkelerindeki işçilerin seviyesidir. Hedef Avrupa ise, bize niye Türkiye'nin doğusunu gösteriyorlar."
Bir an önce çözüm bulunmalı
Sendikaların fabrika kapatmak veya grev yapmak için var olmadığına da değinen Karabay, "Lastik fabrikalarını Bakanlar Kurulu değil, işçiler çalıştırır. Çok biliyorlarsa, gelip çalışsınlar. Grevi bitirdiler, ama sözleşmeyi bitiremediler. İş barışı olmadan, sağlıklı bir üretim yapılamaz. İşçinin hedefi, sefaletle değil, refahla yaşamak" diyerek lastik işverenlerine seslendi: "Huzurlu bir ortamda üretim yapılmasını istiyorsanız, bir an evvel çözüm bulmalısınız. Ertelenen grevin arkasına sığınarak, lastik işçisi ile oynayamazsınız."
KESK'e bağlı sendika başkanlarının da katılımıyla yaklaşık 1 saat süren eyleme katılan işçiler, yoğun polis yığınağına rağmen, D-100 karayolundan alkışlarla yürüyerek, fabrikalarına gitti.
ÖNCEKİ HABER

Mumcu suikastinde 'dışa' yönlendirme

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa