09 Mayıs 2000 01:00

Norveçli işçiler kazanmakta kararlı

Bir haftadır süren grevle ilgili olarak görüştüğümüz Norveçli sendikacılar, işçilerin grevi kazanımla sona erdirmeye kararlı olduklarını dile getirdiler.

Paylaş
Norveçli işçiler kazanmakta kararlı
Mahmut Algünerhan
Norveç'te sendika bürokratlarının işverenlerle üzerinde anlaştıkları sözleşmeyi kabul etmeyen Norveç Sendikalar Konfederasyonu (LO)'na bağlı sendikalara üye 84600 özel sektör işçisinin, 3 Mayıs sabahı başlattıkları grev büyüyerek devam ediyor. Grevle ilgili olarak görüştüğümüz sendikacılar, haklı olduklarını belirttiler ve onbinlerce işçinin katıldığı grevin başarıyla sonuçlanacağına ilişkin inançlarını dile getirdiler.
'Yoksa grev uzun sürer'
Felles Forbundet (Norveç Ortak Sendikalar Platformu) Enformasyon Başkanı Vidar Grönnli, gazetemize şu açıklamayı yaptı: "Eğer işveren 9 Mayıs Salı gününe kadar yeni bir teklif ile gelmezse, grevdeki işçi sayısı 112 bine çıkacak. Grevden zaferle çıkacağız, işçilerin yüksek morali bunu gösteriyor. İşçiler, hayır demekte haklıdırlar. Burada işverenin işçilere verdiği bir şey yok, almaya çalıştığı şeyler var. Örneğin TİS süresinin 3 yıla çıkarılması isteği gibi."
Grönnli, ekonomik güçlerinin yettiği ve işçilerdeki kazanma azmi sürdüğü sürece, uzun süreli bir greve hazır olduklarını söyledi. İşverene yeni bir teklif götürmeye de niyetli olmadıklarını söyleyen Grönnli, "Biz getireceğimizi getirdik. Onların daha iyi bir teklifle gelmeleri lazım, yoksa grev uzun sürer" cevabını verdi.
'İşçilerde kazanma ruhu var'
Grevde adından sıklıkla söz edilen Otel ve Restoran İşçileri Sendikası'ndan Enformasyon Başkanı Jens Petter Hagen ise, "TİS komitesinin evet dediği anlaşmaya 28 Nisan'da işçilerin yüzde 64'ü hayır dedi. Ancak bu sözleşme komitesi birçok sendikanın başkanından oluşuyor. Bu anlaşmaya 4 sendika başkanı hayır dedi, çoğu sendika başkanı ise evet dedi. Anlaşma işçilerin oyuyla kabul edilmedi. Şu an 120 işyeri otel ve restoran grevde. Grev nedeniyle bazı yerlerde, örneğin Oslo ve Bergen illerinde işverenler mesaiye bırakıyor. Fakat biz bunun üstesinden geleceğiz ve grev kırıcılığına müsaade etmeyeceğiz. Grevi kazanmaktan başka bir çaremiz yok ve kazanmak zorundayız. Bize birçok yerden destek geliyor. Avrupa'daki diğer sendikal kuruluşlardan destek alıyoruz. İşçilerde kazanma ruhu var. O yüzden de kazanmamak için bir neden yok" diye konuştu.
Grevin bir diğer önde gelen sendikası olan Norveç Ulaşım İşçileri Sendikası'nın enformasyon başkanı Jan Arthur Ennass da grev konusundaki düşüncelerini şöyle açıkladı: "Türkiye'deki bir gazetenin grevimize özellikle yer vermesi onur verici bir şey. Şu anda bizim 3000 üyemiz grevde. Bu 3000 üyemiz 200 işyerine dağılmaktadır. İşyerlerimizde henüz grev kırıcılığına rastlamadık, ümit ederim rastlamayız. Grevi kazanmak istiyoruz."
İşçiler nöbette
Greve katılan genç işçiler, pek çok yerde grev kırıcılığına karşı nöbeti tutuyorlar. Ancak bazı işyerlerinde, nöbet tutan işçilerin, işverenler tarafından kameraya alınıp fişlendiriliyor. Sendikalar ise bu uygulamanın yasal olmadığını belirtiyorlar ve tepki gösteriyorlar.
Daha iyi bir ücret ve daha fazla izin isteyen işçilerin grevi, halk tarafından da destekleniyor.
Tüm ülkeyi etkileyen grev; inşaat, et ürünleri, bira ve meşrubat sanayisi ise otel, restoran ve ulaşım sektörlerinde güçlü olarak hissediliyor. Grev nedeniyle komşu ülkelerin süpermarketlerinde satış oranının yüzde 25 arttığı açıklandı, paralı otoyollarının gişeleri de açıldı.
ÖNCEKİ HABER

Aile boyu yargılama

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa