Fotoğraf: AA

Kakava barış getirsin!

Geleneksel Kakava Şenlikleri'nin dokuzuncusu önceki gün gerçekleştirildi. Resmi törenlerin ardından başbaşa kalan Romanlar, şenlikle eğlenirken, ilgisizlikten de yakındılar.

Kakava barış getirsin!
Binlerce Roman'ın katıldığı, baharın coşkuyla karşılanıp ateşlerin yakıldığı Kakava Bahar ve Barış Şenlikleri'nin 9'uncusunda da kendilerini bizden çok uzakta hisseden Romanlardan aynı ses yükseliyordu: "Bize çingene demeyin, gücümüze gidiyor."
Her sene renkli görüntülere sahne olan Kakava Bahar ve Barış Şenlikleri bu sene de büyük bir neşeyle kutlandı.
Etkinliklerin başlamasından saatler önce şenlik alanı olan Sarayiçi'ni dolduran Romanlar ve Edirneliler akşam 21.00'e kadar eğlendiler. Farklı şehirlerden gelenlerin ve turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği şenlik Edirne Belediyesi Halkoyunları ekiplerinin gösterileri ve Kültür Müdürlüğü Roman Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileriyle başladı. Daha sonraysa Vali Yardımcısı Celal Kalezade, Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu ve Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı'nın önünde Kakava ateşini yaktı. Varnatopu ateşi yaktıktan sonra Kakava'nın baharın müjdecisi olduğunu belirterek, Kakava'nın dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini diledi. Yapılan konuşmaların ardındansa belediye tarafından hazırlanan etli pilav ve ayran halka dağıtıldı.
Resmi programın bitmesinin ve resmi kişilerin gitmesinin ardındansa rengi değişen şenlikte yöredeki Romanların lideri olan Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü'nün gazetecilerle sohbeti sırasında söyledikleri ise yarım saat öncesindeki havanın tersindeydi.
Milletin gücüne gider
Roman gençleri büyük ateşlerin üzerinden çeşitli dilekler tutarak atlarken, Roman kadınları ateşin külünü tehlikelerden koruması için başlarına sürerken, Roman çalgıcılar halkını coştururken, Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü yanında bulunan gazetecilere "Bir devlet milletine sahip çıkmazsa, kıyıda köşede bırakırsa, milletin gücüne gider. Millet kendini yalnız hisseder" diyordu.
www.evrensel.net