06 Mayıs 2000 21:00

Erteleme direktifi IMF'den

Sendika yöneticileri, erteleme kararının IMF'den geldiğini söyleyerek konfederasyonların gelişmelere el koymasını istediler.

Paylaş
Erteleme direktifi IMF'den
Lastik işkolundaki grevlerin hükümet tarafından ertelenmesine tepki gösteren sendika yöneticileri, erteleme kararının IMF'den geldiğini söylediler. Sendika yöneticileri konfederasyonların gelişmelere el koymasını istediler.
TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu ise, grev kararının ertelenmesinin grev hakkını ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama saldırı olduğuna dikkat çekti. Grevin IMF'nin dayattığı ve hükümetin 'enflasyonla mücadale' adı altında bütün çalışan kesimlere uygulamak istediği düşük ücret politikası sonucu gündeme geldiğini hatırlatan Topçu, "Bir gün öncesinde işveren sendikası başkanının, 'Bu greve müsaade etmeyeceğiz. Devlet de müsaade etmemeli' demesinin ardından grevin ertelenmesi, hükümetin büyük sermaye kuruluşlarının istemleri doğrultusunda davrandığının açık göstergesidir" dedi.
Konfederasyonlar ve sendikalar hükümetin lastik grevlerini erteleme kararına karşı çıkması gerektiğini söyleyen Topçu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu yıl 300 bin işçinin toplu iş sözleşmeleri olduğu düşünüldüğünde, sessiz kalmak, grev hakkının tümüyle ortadan kaldırılmasına ve işçilere düşük ücret dayatılmasına boyun eğmek olacaktır. Bu uygulamayı protesto ediyor, Lastik-İş'in alacağı tutumu destekleyeceğimizi belirtiyoruz."
Öztaşkın: Konfederasyonlar el koysun
Kararı, "Bu bir anlamda iş yaşamına, sendikal harakete vurulan sivil bir darbedir. Tek taraflı bir şekilde çalışanların ücretlerini baskı altına alıyorlar" şeklinde değerlendiren Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Burada yine çarpıcı olan işverenlerin baskıları sonucu hükümetin tavır almasıdır. Milli Güvenlik'i etkileyen bir durum söz konusu olamaz. Özel sektördeki bir lastik fabrikasındaki grevin milli güvenlikle ne ilgisi var" diye sordu.
Öztaşkın, konfederasyonların duruma el koyması gerektiğini dile getirerek "Karara karşı konulacak tavır bundan sonraki grevlerin yapılıp ve yapılmamasını belirleyecek" dedi.
Önal: IMF direktifi
Genel-İş Genel Başkanı İsmail Hakkı Önal da hükümetin IMF'nin direktifine uyduğunu söyledi. Lastik farikalarındaki grevin ne sağlıkla ne milli güvenlikle bir ilgisi olduğunu belirten Önal, IMF politikalarına karşı çıkılması gerektiğini dile getirdi.
Polat: Hükümet müdahale etmesin
"Grev bir haktır. Bu hakkı kullanırken bir kesimin grevini ertelemek o hakkı gasp etmek demektir" diyen TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat ise, "hükümetin işi grevi ertelemek olmamalı, tarafları bir araya getirip uzlaştırmak olmalıydı diye düşünüyorum" dedi.
Eğer ülkede iş barışı ve huzur isteniyorsa sözleşmelere müdahale edilmemesi gerektiğini söyleyen Polat, "Bu karar bundan sonraki sözleşmeleri etkiler. Herkes sözleşme yarışına girer çünkü hükümetin grevi erteleyeceğini düşünür. Konfederasyonlar tepkilerini sert bir şekilde göstermelidirler" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşçilerden karara öfke

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa