07 Mayıs 2000 01:00

Milli güvenlik IMF'den sorulur!

Ülkenin bağımsızlığı için önemli olan POAŞ, Telekom ve TÜPRAŞ'ı yerli ve yabancı tekellere açarken bir tehlike görmeyen hükümet, Sabancı'ya ait lastik fabrikalarındaki grevi "sakıncalı" buldu.

Paylaş
Milli güvenlik IMF'den sorulur!
Hükümetin lastik işkolundaki grevi iki ay süreyle ertelemesi konfederasyonların tepkisine neden oldu. Konfederasyon başkanları Türkiye'nin savaş eşiğinde olmadığını hatırlattılar.
Türk-İş Başkanı Bayram Meral, hükümetin aldığı erteleme kararını tasvip etmediğini söyledi. Kararı "İşverenlere güç veren bir harekettir" şeklinde değerlendiren Meral, "Yapılan ikinci bir yanlışlık da gazetelere ilan verilen işçi ücretlerinin afişe edilmesidir. İşçi o ücretleri alıyor da işçinin ürettiği mal kaça satılıyor. Bir de onu yazsalardı orda. Yapılanlar doğru değildir. Hükümet bu haliyle serbest toplu pazarlık hakkını zaafa uğratıyor. Ama umut ediyorum ki yasalar sonuna kadar kullanılacaktır" dedi.
"Lastik işkolu askeri işyeri değil bir şey değil. Milli güvenlikle ne ilgisi var. Türkiye savaş eşiğinde de değil" sözleriyle tepkisini dile getiren Meral, "Toplu pazarlık hakkına müdahale edildikçe kaybeden işçiler olacaktır. Hükümet bu yolu açmamalıdır" diye konuştu.
Karabay: Hükümet yasaları çiğniyor
Lastik işkolundaki grev erteleme kararlarının gerçekçi olmadığını söyleyen Lastik-İş ve DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, bugün Türkiye'de milli güvenliği olumsuz yönde etkiyecek herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını vurguladı.
Hükümetin yasalarda olmayan yetkileri kullanmaya çalıştığını ifade eden Karabay, "Enflasyonda mücadele diye grevin ertelenmesi yasa ve kanunlarımızda yok. Grevin ertelenmesi ancak genel sağlık ve milli güvenliğin olumsuz yönde bozulması halinde olur. Enflasyonla mücadele programını etkiliyor diye grev ertelenmez" dedi.
"Ben yaptım olur" diyen bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını ifade eden Karabay, Temsilciler Meclisi'ni toplayarak bundan sonraki tavırlarını belirleyecelerini kaydetti.
Bu tip uygulamalarla çalışma barışı sağlanamayacağını söyleyen Karabay, "Bugün fabrikalarda üretimi yapacak olan işçilerdir. Eğer işçiler demokratik yollardan aradıkları haklarının engellendiğini görürlerse ve haklarının alamadığı inancını taşıyorlarsa üretimin ne kadar sağlıklı olacağını herkes düşünsün" diye konuştu.
Uslu: Karar isabetli değil
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise, hükümetin grevi ertelemesini isabetli bulmadığını kaydetti. Uslu, "Bir kere gerekçesi tartışmalıdır. Enflasyonla mücadele grev erteleme nedeni değildir. Bugün yüksek olan enflasyon rakamları özel sektörden kaynaklanmaktadır. Bunu önlemeyen hükümetin grev ertelemesini çok haklı bulmuyorum.
İkincisi milli güvenlikle grevin ertelenmesi arasında nasıl bir ilgi var doğrusu ben de anlamadım. Yani kamu işyerleri özelleştirilirken, milli güvenlik tehlikeye girmediği halde işçilerin hak arayışında milli güvenlikin tehkiye girdiğini iddia etmek doğrusu çok isabetli gelmiyor" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Çankaya süreci ANAP'ı sarstı

SONRAKİ HABER

ABD'de küçük uçak düştü: 6 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa