Deprem bölgesinde çifte standart

Düzce depreminin ardından binlerce depremzedeyi soğuk kış koşullardında yazlık çadırlarda bırakan devlet, çok geç teslim ettiği prefabriklerde de çifte standart uyguluyor.

Deprem bölgesinde çifte standart
Erdal Kara
Düzce depreminin ardından binlerce depremzedeyi soğuk kış koşullardında yazlık çadırlarda bırakan devlet, çok geç teslim ettiği prefabriklerde de çifte standart uyguluyor.
Düzce'nin Küçükahmetler ilçesi İzmir Mahallesi'nde yapılan 80 prefabrik konutun açılışına katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın açtıkları üç oda bir salondan oluşan şofbenli, lüks 80 prefabrik konutun hemen yanında mart ayında kurulmuş olan 300 haneli prefabrikler su ve çamur içinde yüzüyor. Depremzedeler, Mesut Yılmaz ve Yaşar Okuyan'ın açtıkları konutların hemen yanlarında bulunan su içindeki prefabrik konutları görmemelerine tepki gösterdiler.
Açılışın ardından aracına yönelen Yılmaz'ın yolunu kesen Gülazer Özbek adlı depremzede, konutunun su içinde olduğunu torunlarının bronşit olduğunu söyledi. Bunun üzerine Yılmaz, "Vali Bey'le görüşün, sorununuzu çözer" diyerek hızla arabasına bindi.
'Gösteriş yapıyorlar'
Daha sonra görüştüğümüz depremzede Özbek, daha önce Vali ile görüşmeye çalıştığını belirterek, Vali'nin kendisini Vali Yardımcısı'na yolladığını onun da, "Vali de benim, cumhurbaşkanı da benim" diyerek kovduğunu söyledi. Görüştüğümüz bir diğer depremzede Turgut Temiz ise, "Mart ayına kadar yazlık çadırlarda kaldık. Buraya taşındığımızda da prefabrikler bitmemişti. Birçok tamir yapmamıza rağmen her yağmurda evler su içinde kalıyor.
Şimdi de hemen yanımızda yeni konutlar yaptılar. Bunlar ahşap ve çok lüks. Zaten orda kalanlar torpilli olanlar. Müdürler ve bazı parti yandaşları" diye konuştu. Mesut Yılmaz gelecek diye yolun asfaltlandığına, derenin kapatıldığına dikkat çeken Temiz, "Bunlar hep göstermelik şeyler. Biz ikinci sınıf vatandaş mıyız?" diye sordu. Temiz, "Biz de onlarla aynı depremi yaşadık. Yılmaz sadece yeni konutları gördü. Gelsin bir de burayı görsün, gösteriş yapıyorlar" dedi. Depremzedeler ayrıca, Bölge Kriz Masası Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'na prefabriklerin durumunu anlattıklarını, ancak Yazıcıoğlu'nun kendilerine aralarında para toplayıp konutları tamir etmelerini söylediğini aktardılar.
www.evrensel.net