Arjantinli emekçilerin sabrı taşıyor

Arjantin'de yeni çalışma yasasını protesto için 1 Mayıs öncesinde meclis binasının kapısına dayanan emekçiler, önceki gün de 24 saatlik genel grev gerçekleştirdi.

Arjantinli emekçilerin sabrı taşıyor
Arjantin'de hükümetin çıkardığı yeni çalışma yasasına yönelik tepkiler giderek büyüyor. 1 Mayıs'ın hemen öncesinde tasarının kabul edildiği meclis binasının kapısına dayanan emekçiler, önceki gün de 24 saatlik genel grev gerçekleştirdi.
Sendika liderlerinin çağrısı üzerine ulaştırma çalışanları, şoförler, öğretmenler ve binlerce devlet memuru gösteri düzenledi. Sendika temsilcileri greve katılımın yüzde 85'lere ulaştığını açıkladı.
İçişleri Bakanı Federico Storani ise, greve, çalışanların "sadece üçte birinin katıldığını" ileri sürdü. Arjantin basını ise bakanın açıklamalarını yalanlar nitelikte bir yayın yaptı. Ülkede ulaşımın felç olduğu, okullarda sınıfların boş kaldığını belirtirken, ülkenin ikinci büyük kenti olan Cordoba'da anayollarının bomboş olduğu, San Luis'de ise kamyon sürücülerinin önemli yolları trafiğe kapattığı duyuruldu. Başkent Buenos Aires'te etkisi yoğun biçimde hissedilen grevde, Patagonya bölgesi şehirlerinden Neugen'de 6000 kadar işçinin caddeleri işgal ettiği, Rosaro'da ise polisin 50 işçiyi gözaltına aldığı bildiriliyor. İşçi önderlerinden Hugo Moyano, "Bu hükümet için bir uyanma çağrısıdır" diye konuştu.
Rua durmadan çalışıyor!
Devlet Başkanı Fernando de la Rua ise, grev nedeniyle "hayal kırıklığına uğradığını" belirterek, 2 yıldır uyguladığı ekonomik politikalara destek verilmesini istedi. Rua, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gördüğünüz gibi, ben hiç durmuyor, çalışıyorum" dedi.
Arjantin Senatosu'nda kabul edilen yeni çalışma yasası, işe yeni girenlerde deneme süresinin uzatılmasını, yeni işe alınanlara düşük ücret ödenmesini ve toplu iş sözleşmesi düzeninin tahrip edilmesini öngörüyor. Senato tarafından kabul edilen yasanın Kongre'nin alt kanadından da geçeceği tahmin ediliyor.
www.evrensel.net