Fotoğraf: Evrensel

Otomotiv tekellerine karşı

   işçi dayanışması

Otomotiv tekellerine karşı işçi dayanışması
Tüm Norveç'i etkisi altına alan greve katılan işçi sayısı her geçen gün artıyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gerçekleştirilen en büyük işçi eylemi olan greve her gün değişik sektörlerden işçiler katılıyor. Grevden etkilenen Alman otomotiv tekellerinin yaşadığı panik, Alman IG Metall Sendikası'nın Norveçli emekçileri desteklediğini açıklamasıyla daha da büyüdü.
Dayanışma kararı
BMW ve Rover başta olmak üzere birçok Alman otomotiv şirketi, Norveç'ten parça alıyor. Ancak grev nedeniyle Norveçli şirketlerde üretimin durması, Almanya'da yapılan montajın da durma noktasına gelmesine yol açtı. Otomotiv sektöründe de olan dünyanın en büyük sendikası IG Metall, BMW'nin Norveç dışındaki ülkelerden parça almasına izin vermeyeceklerini açıkladı. IG Metall araçlarda başka ülkelerden gelen parçaların kullanılıp kullanılmadığını kontrol edecek. Böylece BMW'nin grevi 'kazasız belasız atlatma' umutları suya düşmüş oldu.
Öte yandan greve katılan işçiler giderek artıyor. En son Charter seferleri yapan Premiair isimli uçak şirketlerinde çalışan 150 işçi de greve katıldı. Grevci işçilerin bağlı olduğu Prifo, şemsiye örgütü olan LO'nun dışında yer alıyor.
Et fiyatları düşecek!
Kamyoncuların grevde olması nedeniyle binlerce tavuk ve domuz için gerekli yem sağlanamıyor. Bu nedenle de hayvanların kesileceği belirtiliyor. Grevin sona erdirilmesi için önceki gece masaya oturan sendika yöneticileri ve işverenler yine bir anrlaşma sağlayamadı. LO, işverenlerin anlaşmazlığa yol açan yüzde 3.5'in üzerinde bir zam talebi ile gelmedikleri sürece uzlaşma yapmayacaklarını açıklamıştı. Grevin en erken önümüzdeki salı günü sona erebileceği belirtiliyor. Yarından itibaren en az 10 bin işçi daha greve başlayacak.
www.evrensel.net