06 Mayıs 2000 01:00

Belçika'da uluslararası 1 Mayıs şenliği

Belçika Emek Partisi tarafından 1993'ten bu yana düzenlenen uluslararası 1 Mayıs şenliği ve ardından devam eden seminere 49 ülkeden temsilciler katıldı.

Paylaş
Belçika'da uluslararası 1 Mayıs şenliği
Yıldız Eren
Belçika Emek Partisi tarafından düzenlenen 1 Mayıs şenlik ve seminerine 49 ülkeden temsilciler katıldı. 30 Nisan'da başlayıp 4 Mayıs'ta sona eren uluslararası toplantının bu yılki ana teması "Emperyalizm, Faşistleştirme ve Faşizm" idi. Değişik ülkelerden antifaşist ve antiemperyalist örgütlerin katıldığı toplantıya bu yıl ilk defa Latin Amerika'da önemli mücadelelere sahne olan Ekvador'dan Ekvador Komünist Partisi/Marksist-Leninist (PCMLE) de katılarak seminere bir metin sundu. Türkiye'den de Emeğin Partisi (EMEP)'nin ilk kez katıldığı etkinlikte değişik ülkelerde süren mücadelelere destek çağrısı yapıldı.
Bu yılki etkinliğin ana temasının bir yanını "devlet mekanizmalarının faşistleştirilmesi ve faşizm" oluştururken, diğer yanını da emperyalistlerin geçen yıl Yugoslavya'ya yaptıkları müdahale ve Balkan halklarına karşı sürdürülen saldırıdan dolayı "emperyalizm ve emperyalizme karşı mücadele" oluşturdu. Uluslararası toplantının öne çıkan başka bir yanı da Vietnam halkının Amerikan emperyalizmine karşı mücadelesinin 25. yıldönümü dolayısıyla Vietnam-Laos ve Kuzey Kore halklarıyla dayanışmaydı.
30 Nisan akşamı Belçika Emek Partisi (PTB) Lokali'nde başlayan resepsiyonda çeşitli ülkelerden gelen delegelerin tanıtılmasından sonra PTB Genel Sekreteri Nadine Rosa-Rosso, günün içeriğine ilişkin bir konuşma yaparak uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çekti.
Ertesi gün başkent Brüksel yakınlarında bir hipodromda süren toplantı ve kültürel şenlikte işçi sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü kutlandı. Yaklaşık 3000 kişinin katıldığı şenlikte, değişik işyerlerinde süren mücadelelerde aktif rol aldıkları için işten atılan ve haklarında dava açılan sendika delegeleriyle dayanışma kampanyaları başlatıldı. Sabah saat 11.00'de başlayan ve bütün gün süren etkinlikte şu konular ele alınıp tartışıldı: "Küreselleşmeye karşı hangi alternatif?", "Sendikal haklara saldırı", "Kongo için hangi alternatif?", "Faşizme karşı mücadele", "Belçika bir polis devlet midir?" ve "İnternet yolu ile mücadele".
2 Mayıs'ta başlayan seminere Almanya, Ukranya, Belçika'dan delegeler faşizm ve milliyetçilik konularında metinler sunarken, 3 Mayıs'ta demokrasi ve faşizme karşı mücadele konularıyla birlikte Ekvador, Kolombiya, Kongo ve Arjantin'deki durum ele alındı. Toplantının son gününde Fransa'dan "Henri Barbusse Çevresi" ve Komünist Koordinasyon adına Jean Luc Salle, Fransa Komünist Partisi'nin faşizme karşı mücadele deneyimlerini aktarırken, Rusya'dan katılan delegeler de 1964-1982 dönemlerine ilişkin metinler sundular.
Belçika Emek Partisi'nin semineri başta Kolombiya, Filipinler ve değişik ülkelerdeki mücadelelerle ve siyasi tutuklularla dayanışma kampanyasının yürütülmesi kararlarının alınmasıyla sonuçlandı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Hiç kimse keyfi grev yapmaz'

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa