06 Mayıs 2000 01:00

Denizlerce çoğalarak...

12 Mart cuntası tarafından 28 yıl önce bugün idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; binlerce Deniz, Yusuf, Hüseyin tarafından, onları asarak yok etmek isteyenlere inat Türkiye'nin dört bir tarafında anılacak.

Paylaş
Denizlerce çoğalarak...
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarınının 28'inci yılında Ankara'da anılacaklar. Denizler için bugün Karşıyaka Mezarlığı'nda mezarları başında saat 12.30'da kitlesel anma töreni düzenlenecek. Emeğin Partisi Ankara İl Örgütü de bir açıklama yaparak, Karşıyaka Mezarlığı'ndaki anmaya üyelerinin kitlesel olarak katılmalarını istedi.
68 gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 28 yıl önce bugün, 12 Mart darbesiyle yönetime el koyanlar tarafından idam edildiler. İşçi ve emekçilere gözdağı vermek, gelişen kitle hareketinin önüne set çekmek, halkı susturmak amacıyla idam edilen Denizler, her yıl idam edildikleri 6 Mayıs'ta binlerce işçi ve emekçi tarafından anıldılar.
2000 6 Mayısı'nda da siyasi partiler, demokratik kitle ve meslek örgütleri bir araya gelerek Denizleri anıp, idamları lanetleyecek, hiçbir baskının kendilerini susturamayacağını ilan edecekler.
Karşıyaka Mezarlığı'nda bugün saat 12.30'da yapılacak anmanın ardından, saat 17.00'de de Dikmen Sinan Sokak'ta Semt Sahası'nda anma etkinliği düzenlenecek. Etkinliğe, Ali Ekber Eren, Ufuk Karakoç, Grup Güz, Grup Sevdalı Bulut; gösterileriyle Çankaya Belediyesi Hoytur Folklor Grubu ile PSAKD Ankara Şubesi Semah Topluluğu katılacak. Etkinlikler yarın Deniz Gezmiş'in babası Cemil Gezmiş ile avukatları Halit Çelenk'in katılacağı söyleşi ile devam edecek. Söyleşi saat 12.30'da Vedat Dalokay Düğün Salonu'nda yapılacak.
Ortak açıklama
Anma etkinlikleri için Ankara'da bir araya gelen, CHP, DBP, EMEP, İP, ÖDP, SİP, AST, Aydos Vakfı, Çorum-Der, DİSK Ankara Temsilciliği, 68'liler Birliği Vakfı, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği, Halkevleri, İHD, PSAKD, TMMOB, Toplumsal Araştırmalar Vakfı ve Tuncelililer Derneği temsilcileri ortak bir açıklama yaptılar.
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın 28 yıl önce 6 Mayıs 1972'de dönemin gerici, işbirlikçi burjuvazisi tarafından katledildiği vurgulanan açıklamada, 68 hareketi içinde yetişerek ona önderlik etmiş üç devrimci, üç yiğit gencin ölümleriyle halka adanmışlığın, devrim ve sosyalizme bağlılığın sembolü olduklarının altı çizildi.
12 Mart darbesiyle yönetime el koyarak, "Anayasal rejiemi ortadan kaldıran" askeri cuntanın, Deniz, Yusuf ve Hüseyin'i "Anayasa'yı ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçuyla idam ettiklerine vurgu yapılan açıklamada, "Arkadaşlarımız faşist cuntanın talimatıyla önceden tasarlanmış siyasi bir cinayet sonucu öldürülmüşlerdir" denildi.
Cuntacılar yargılansın
Adana Savcısı Sacit Kayasu'nun 12 Eylül darbecileri için açtığı davanın haklı ve yerinde olduğu vurgulanan açıklamada, davanın 12 Mart darbecilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği belirtilerek, faşist cuntaların Anayasa'daki parmak izlerinin temizlenmesi ve Anayasa'nın demokratikleştirilmesi istendi.
Türkiye'nin geleceğini karartan 12 Mart ve 12 Eylül cuntacılarının yargılanarak, hak ettikleri cezayı mutlaka bulacaklarına vurgu yapılan açıklamada, halkın faşist darbecileri zaten lanetlediği ifade edildi. Bildiride, "Halkımız, ülkesinin bağımsızlığı ve halkının mutluluğu için, demokrasi ve sosyalizm için, hiçbir çıkar gözetmeden, boyun eğmeden, taviz vermeden mücadele eden; son sözlerinde bile Türk ve Kürt halkının kardeşliğini, ülkesinin bağımsızlığını, emekçi halkının haklarını ve sosyalizme inançlarını haykırarak, ölüme meydan okuyan gençlerini bağrına basıyor ve onları yüceltiyor" denildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Sezer, 10. Cumhurbaşkanı
TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye'nin 10. cumhurbaşkanını belirlemek üzere 3. tur oylama dün yapıldı. Seçilmesi için 276 oy gereken Sezer, 533 milletvekilinin katıldığı oylama sonucu 330 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. Oylamada, FP'li Nevzat Yalçıntaş 113, MHP'li Sami Somuncuoğlu 43, DYP'li Rasim Zaimoğlu 24, DSP'li Mehmet Mail Büyükerman 7 oy alırken, 8 geçersiz oy, 8 de boş oy çıktı.
TBMM Genel Kurulu, cumhurbaşkanı seçimi için saat 15.00'te Başkan Vekili Ali Ilıksoy başkanlığında toplandı. Başkan Vekili Ilıksoy, birleşimi açtıktan sonra TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ile DYP Kilis Milletvekili Doğan Güreş'in adaylıktan çekilme yazılarını okuttu. 3. turda yarışacak 5 adayın isimlerinin okunması sırasında, ilk turdan bu yana olduğu gibi en fazla alkışı yine Eskişehir Bağımsız Milletvekili Mail Büyükerman aldı.
Oyların sayımında görev yapacak 4 MHP'li ile 1 DSP'li milletvekilinin isimlerinin kura ile belirlenmesinden sonra Başkan Vekili Ilıksoy, oy kullanma sırasında "gizlilik" ilkesine uyulması uyarısında bulundu ve saat 15.13'te oylamayı başlattı. Bu turda ilk oyu, mazereti nedeniyle İstanbul Bağımsız Milletvekili Aydın Menderes kullandı. Milletvekilleri, seçim çevrelerinin alfabetik sıralamasına göre salonda bulunan 6 ayrı oy kabininde oylarını kullandılar.
Öte yandan, DYP Kilis Milletvekili Doğan Güreş, oylama öncesi cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı.
ÖNCEKİ HABER

Çay üreticileri de IMF kurbanı oldu

SONRAKİ HABER

Ahmet Davutoğlu’nun çıkışı: Meydan okumadan meydana çıkmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa