İskenderun'un can damarını kesiyorlar

Türkiye'nin demir çelik alanındaki en önemli fabrikalarından olan İskenderun Demir Çelik Fabrikaları AŞ (İsdemir) haziran sonunda ihaleye çıkacak.

İskenderun'un can damarını kesiyorlar
Halil İmrek
Türkiye'nin demir çelik alanındaki en önemli fabrikalarından olan İskenderun Demir Çelik Fabrikaları AŞ (İsdemir) de özelleştirmeye hazırlanıyor. Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, İsdemir'in yüzde 100'lük hisselerinin satışa çıkarıldığını ve tekliflerin haziran ayı sonuna kadar alınacağını açıkladı. İsdemir'de örgütlü olan Özçelik-İş de, tıpkı Karabük'te yaptığı gibi, fabrikanın özelleştirilmesi için büyük çaba sarf ediyor.
Sanayi için vazgeçilmez bir hammadde olan demir-çelik sektöründe tek bir kamu işletmesi bırakmamakta kararlı olan hükümet, İsdemir'i de satışa çıkartıyor. Haziran ayı sonunda ihaleye çıkacak olan İsdemir'e işletmede örgütlü olan Özçelik-İş de talip oldu.
Toplam 17 milyon metrekareye kurulu bulunan İsdemir'in arazisinin 9 milyon metrekaresi ileride tesisin büyümesine yönelik kullanılmak üzere elde tutulurken, 8 milyon metrekarelik arazinin ise ciddi rant ortaya çıkardığı belirtiliyor. Bu arazinin de parça parça satılacağı tahmin ediliyor.
İsdemir'in 1201 memur ve sözleşmeli, 5476 kadrolu ve 4652 taşeron işçi olmak üzere toplam 11 bin 500 çalışanı bulunuyor. Sadece İskenderun'da yaşayan 100 bine yakın kişiyi direkt ilgilendiren İsdemir Antakya, Osmaniye, Ceyhan, Kozan, Dörtyol gibi birçok çevre yerleşim yeri için de geçim kapısı durumunda. Bütün bu özellikleri nedeniyle İsdemir'in özelleştirilmesi, bölge ekonomisine de büyük zarar verecek.
Bakan gerçekleri çarpıtıyor
Yassı ürün alımı için yurtdışına yıllık 1.3 milyon dolar döviz gönderildiğini ve bunun 750 milyon dolarının İsdemir'in yassı ürün üretememesinden kaynaklandığını iddia eden Bakan Yalova, her zaman başvurulan metodu kullanarak İsdemir'in zarar ettiği ve devletin sırtında kambur olduğunu savunuyor. Oysa İsdemir çalışanı her türlü olumsuzluğa rağmen, üretim kapasitesini yüzde 90'larda tutuyor. Ve 2.2 milyon ton üretim gerçekleştiriyor. Buna rağmen hükümet işletmenin sarf malzemelerini tasarruf içine alarak, yatırımlarını tamamen kısarak İsdemir'i zorla zarar ettirmeye çalışıyor.
www.evrensel.net