05 Mayıs 2000 21:00

Norveç'te grev yayılıyor

Norveç'te onbinlerce işçinin başlattığı grevin yeni sektörleri de içine katarak büyümesi, tüm Avrupa çapında otomotiv üretiminin etkilenmesi olasılığını gündeme getirdi.

Paylaş
Norveç'te grev yayılıyor
İskandinav ülkesi Norveç'i hafta başından bu yana sarsan grev, yayılarak devam ediyor. Ülkenin en büyük sendikası da greve katılma kararı aldı. Patronlar, ülkede son yıllarda gerçekleştirilen bu en büyük işçi eyleminin diğer Avrupa ülkelerindeki otomotiv üretimini etkilemesinden endişe ediyorlar.
Grevci sayısı ikiye katlandı
Devlet radyosu ve diğer yayın organları, geçtiğimiz salı günü 80 bin işçinin katılımıyla başlayan greve katılan işçi sayısının 165 bine ulaştığını duyurdular. Norveç Sendikalar Konfederasyonu (LO), grevin en az bir hafta süreceğini açıkladı. Önümüzdeki salı günü greve 10 bin işçinin daha katılacağı belirtiliyor. LO Başkanı Yngve Haagensen, patronların masaya oturmak durumunda kalacaklarını belirtti. İşçiler, patronların yüzde 3.5'lik zam önerisini yetersiz buluyor. Haagensen, işveren örgütlerinin kendilerine reddettiklerinden daha iyi bir teklifle gelmesi gerektiğini söyledi.
Grev, 4.5 milyon nüfusu olan ülkedeki kara ve deniz yollarına, inşaat, gıda ve içecek endüstrilerinde, birçok gazetede, otel ve özel güvenlik hizmetleri veren şirketlerde etkili oluyor. İşçi örgütleri grevin 2000 işyerinde sürdürüldüğünü açıkladı. Grevin havayolları, şehiriçi ulaşım, viski, şarap ve likör sektörlerine de yayılabileceği belirtiliyor.
Grevciler, şimdilik ülkenin günlük 3.2 milyon varil petrol üretimini engellemiyor. Norveç, dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı. Norveç'te 1986 yılında da 100 bin işçi greve çıkmıştı.
Otomotiv tekelleri etkileniyor
Norveç'teki grev, Avrupa'nın diğer ülkelerindeki otomotiv sektörünü de etkiliyor. Bazı parçaların üretiminin yapılmaması, özellikle Almanya'daki şirketlerin üretimini de tehdit ediyor. Saab, BMW, Audi, Mercedes, Volvo ve Iveco gibi otomotiv devlerine süspansiyon ve tampon satan Raufoss A/S şirketinin sözcüsü, "Eğer grev daha uzun sürerse, bağlı şirketlerin de üretimi duracaktır" diye konuştu. Norveçli şirket, BMW ve Rover'ın alüminyum parçalarını üretiyor.
Nitekim BMW tarafından önceki gün yapılan açıklamada, sadece kendi fabrikalarında çalışan 60-70 bin otomotiv işçisinin Norveç'teki grev nedeniyle işbırakmak durumunda kalabileceği belirtildi. BMW Başkan Yardımcısı Klaus Wenzel, Norveç gazetelerine verdiği demeçte, "Grev sona ermezse çarşamba günü üretimi durdurmak zorunda kalacağız. Bu nedenle de ABD ve Güney Afrika'ya mal sevk edemeyeceğiz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

'Kızıl Ken' kazandı

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa