Antep grevi CHP'yi karıştırdı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ'de devam eden grev 26. gününe girerken, CHP'li Belediye Başkanı Doğan ile CHP yöneticileri arasındaki tartışma büyüyor.

Antep grevi CHP'yi karıştırdı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ'de devam eden grev 26. gününe girerken, CHP'li Belediye Başkanı Celal Doğan ile CHP il ve ilçe yöneticileri arasındaki tartışma da büyüyor. Celal Doğan'ın il yöneticilerini genel merkeze şikâyet etmesi üzerine Genel Başkanı Altan Öymen'in talimatı ile Antep'e gönderilen CHP MYK Üyesi Orhan Veli Yıldırım, CHP yöneticiler, grevdeki işçiler ve sendikayla görüştü.
Hangisi CHP'nin ilkeleri?
Veli Yıldırım'ın temasları sürerken, Şahinbey Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Yaşar Ağyüz ile Celal Doğan arasındaki söz düellosu kızışıyor. Önceki gün yerel basına açıklama yapan Ağyüz, Celal Doğan'ın, "Benim sorunum CHP ile değil partili yöneticilerle" ifadesini eleştirerek, "Doğan yanlışlar içerisinde biz parti ilkelerini uyguluyoruz. Partimizin ilkeleri gereği grevi destekliyoruz" diye konuştu.
Celal Doğan ise, kendisinin de CHP'nin ilkelerini uyguladığını söyleyerek, "Bunu da sürdüreceğim" dedi. Celal Doğan'ı eleştiren Şahinbey Belediye Başkanı Yaşar Ağyüz ise, 1999 yılında Belediye-İş ile imzaladığı sözleşmeye uymayarak, "Yüzde 68.8'i veremem. Hükümet en fazla yüzde 25 zam verdi. Bu kadar param yok" demişti. Ağyüz, belediye işçilerinin tepkisi üzerine sözleşmeye uymak zorunda kalmıştı.
İşçilerin CHP'den istifa etmelerini önlemek isteyen CHP yöneticiler, zaman zaman grev yerini ziyaret ederek işçilerle görüşüyor. Ancak işçilerin büyük bir bölümünün CHP'den istifa etmek istedikleri dile getiriliyor.
Sendikacılara gözaltı
Bu arada, önceki gün Genel-İş Bölge Başkanı Nihat Bencan, Genel-İş 1 No'lu Şube Başkanı Osman Kaplan ve Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Ali Güdücü'nün polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan sendikacılardan Nihat Bencan, gazetemize yaptığı açıklamada, "Celal Doğan toplu olarak Büyükşehir Belediyesi'ne gittiğimizden dolayı bizlerin belediyeyi bastığımızı ve slogan attığımızı ifade ederek mahkemeye vermiş" dedi.
Öte yandan Tes-İş, Yol-İş işçileri grevi ziyaret ederek işçilere destek verdiler.
www.evrensel.net