04 Mayıs 2000 21:00

Memur zammı 4 ayda eridi

Yılın ilk 6 ayı için kamu emekçilerine yapılan yüzde 15'lik zam 4 ay içinde eridi. KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, geçen yıldan yüzde 26 kayıpları olduğunu belirtti.

Paylaş
Memur zammı 4 ayda eridi
Kamu emekçilerine verilen yüzde 15'lik zammın 4 ay içinde eridiğini bildiren KESK, ek zam talebiyle ve zorunlu tasarrufların gaspına karşı ve 12-15 Mayıs tarihlerinde tüm illerde eylem yapacak.
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, dün konfederasyonun genel merkezinde, nisan ayı enflasyonu, kamu emekçilerinin ücretleri ve 1 Haziran tarihinde sona erecek olan zorunlu tasarruflarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Siyasi iktidarın IMF'nin direktifleri doğrultusunda hedeflemiş olduğu hayali enflasyon oranının gerçekleşmediğini belirten Erdem, "Hükümetin ciddiyetten uzak, halkı ve emekçileri yanıltıcı söylemleri, açıklanan enflasyon oranıyla dün bir kez daha açığa çıktı" dedi.
Uyguladığı ekonomik politikalarla IMF'nin övgüsünü alan hükümetin emekçilerin öfkesini çektiğini belirten Erdem, "Siyasi iktidarlar, tek taraflı olarak belirledikleri ücret politikasıyla yüzbinlerce kamu emekçisini açlık sınırında yaşamaya mahkûm etmiştir. Sadece 1999 yılında kamu emekçilerine yapılan yıllık ortalama maaş artışı yüzde 43, enflasyon oranı ise yüzde 69 olarak gerçekleşmiştir. Kamu emekçileri geçmiş yıldan yüzde 26 alacaklı iken, bu yıl yine enflasyona ezdirilmektedir. İlk altı aylık enflasyon hedefiyle kamu emekçilerine yüzde 15'lik maaş artışı yapılmıştır; 4 ay sonunda kamu emekçilerine yapılan yüzde 15'lik maaş artışının tümü enflasyonla geri alınmıştır" dedi.
Ortalama bir kamu emekçisinin 160 milyon ücret aldığını belirten Erdem, "Yalnızca gıda harcamaları için gerekli miktar 150 milyona ulaşırken; yoksulluk sınırı, 450 milyona yaklaşmıştır" diyerek, kamu emekçilerinin bu ücretlerle beslenme, barınma, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacağının ortada olduğunu söyledi.
Birikimlerimiz derhal ödensin
1988 Nisan tarihinde yürürlüğe giren zorunlu tasarruf uygulamasının 1 Haziran'da kalkacağını hatırlatan Erdem, "İşsizlik Kanunu'nda işçiler için yapılan kesintilerin İşsizlik Sigortası'na aktarılacağı belirtilirken, kamu emekçilerinin kesintilerinin ana para ve nemalarının geri ödemelerinin nasıl yapılacağı belirtilmemiştir" diyerek, geri ödeme planının olmamasının, emekçilerin birikimlerine el konulması amacı taşıdığını gösterdiğini söyledi. Erdem, KESK'in buna izin vermeyeceğini ifade ederek, ana para ve nemaların kamu emekçilerine derhal ödenmesini talep etti.
Erdem, zorunlu tasarruf gaspına son vermek ve ek zam talebinin hayata geçirilmesi için 12-15 Mayıs tarihlerinde alanlarda olacaklarını söyleyerek, hükümetin taleplerini yerine getirmemesi durumunda ise, tepkilerinin artarak devam edeceğini belirtti. Sorunların çözülmesinin tek yolunun kamu emekçilerine sözleşmeli grevli sendikal hakkın verilmesi olduğunu söyleyen Siyami Erdem, bu sorunları Emek Platformu toplantısına taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Köşk turlarında sona doğru

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa