04 Mayıs 2000 01:00

Güçbirliği devam edecek

İstanbul'da 1 Mayıs Düzenleme Kurulu'nu oluşturan Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve emekten yana siyasi partiler, IMF ve Dünya Bankası'nın saldırılarına karşı birlikte hareket etmeye devam edeceklerini açıkladılar.

Paylaş
Güçbirliği devam edecek
"Sermayenin küresel saldırısına karşı gücümüz birliğimizdir" sloganıyla 1 Mayıs'ı İstanbul'da birlikte kutlayan Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve emekten yana siyasi partiler, oluşturdukları birlikteliğin önümüzdeki dönemde devam edeceğini açıkladılar.
1 Mayıs'ı değerlendirmek üzere dün DİSK Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen 1 Mayıs Düzenleme Kurulu adına konuşan DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, "Bu ortaklığımızı sürdürmekte kararlıyız. Daha güçlü olacağız" dedi. Tokmak, 1 Mayıs Düzenleme Kurulu'nda yer alan sendikaların ve siyasi partilerin önümüzdeki çarşamba günü toplantı düzenleyeceğini belirterek, bundan sonra ortak yapılabilecekleri tartışacaklarını söyledi.
Emekçilerin yüz akı oldu
1 Mayıs'ı, "Emperyalistlerden zarar görenlerin yüz akı olmuştur" ifadeleriyle değerlendiren Tokmak, 44 ilde miting alanlarını binlerce emekçinin doldurduğunu belirtti. İstanbul'daki merkezi kutlamaya 50 bin emekçinin katıldığını hatırlatan Tokmak, "Yüzbinler IMF ve Dünya Bankası dayatmalarına teslim olan hükümetin politikalarına duydukları tepkiyi dile getirmişlerdir" diye konuştu.
Mesai günü olmasına rağmen 1 Mayıs mitinglerine katılımın yüksek olduğunu kaydeden Tokmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Emekçilerin IMF ve Dünya Bankası reçetelerini değil toplumun yararlarını öne alan, demokratik ve sosyal haklarını tanıyan politikalar istedikleri açıkça görülmüştür. Hükümet 1 Mayıs alanlarında verilen bu mesajı algılamak zorundadır."
1 Mayıs'taki kararlılık ve birlikteliğin önümüzdeki mücadele sürecinde devam edeceğini vurgulayan Tokmak, Emek Platformu'nun bu sesin ülkenin dört bir yanında duyulmaya devam etmesi için çalışmalarını hazlandıracağına olan inançlarının tam olduğunu söyledi.
Önümüzdeki yıl Taksim
Bazı illerde 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmemesine tepki gösteren Tokmak, 1 Mayıs'ın tatil günü olarak ilan edilmesi için de çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. İstanbul'daki mitinge katılım sayısının yüksek olması ve alanın küçük olması nedeniyle bazı partilerin alana giremediğini hatırlatan Tokmak, "Düzenleme Kurulu olarak bu tür sorunların ortadan kaldırılması için valiliğin önümüzdeki yıl kutlamalara Taksim Alanı'nı tahsis etmesini istiyoruz" dedi. Basın toplantısına 1 Mayıs Düzenleme Kurulu'nda yer alan Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, DİSK MYK Üyesi Hulusi Karlı, KESK MYK Üyesi İbrahim Kudiş, Hak-İş Marmara Bölge Temsilcisi Halil Akçay ve 1 Mayıs mitingine katılan EMEP, ÖDP, HADEP, CHP, DBP, SİP, İP, DSİP ve Halkevleri İstanbul yöneticileri de katıldı.
ÖNCEKİ HABER

Sezer'in üzerinde istifa gölgesi

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa