'Sesimizi duymak zorunda kalacaklar'

İstanbul'da yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı mitingde özelleştirmeye ve sosyal hakların gaspedilmesine karşı...

'Sesimizi duymak zorunda kalacaklar'
İstanbul'da yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı mitingde özelleştirmeye ve sosyal hakların gaspedilmesine karşı taleplerini ifade eden işçiler, bağımsız ve demokratik bir ülkeye olan özlemlerini de dile getirdiler. Miting esnasında düşüncelerini gazetemize açıklayan çeşitli işyerlerinden işçiler, dayanışmanın önemine dikkat çektiler. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren işçiler, halkın sesini duyacak, bağımsız bir ülke için çalışacak bir cumhurbaşkanı istediklerini söylediler.
"Herşeyimizi aldılar şimdi de tazminatlarımıza el koymaya çalışıyorlar. Bu yüzden sokaklara düştük" diyen Boğaz Köprüsü'nde gişe çalışanı Bekir Şahin, eylemlerin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren Şahin, "Biz halk olarak genç, dinamik, bizim sesimizi duyan bir Cumhurbaşkanı istiyoruz. Cumhurbaşkanı halkının sesini duymalı. Eskiler gitmeli, politikacılar yenilenmeli" dedi.
Özgür bir ülke için
Alınterlerinin karşılğını istemek için alana çıktıklarını belirten İGDAŞ işçisi Avni Ulutürk de "Cumhurbaşkanı seçimleri var şimdi gündemde. Seçilecek olan cumhurbaşkanı halktan yana ve tarafsız olmalı. Şimdiye kadar seçilenler hep taraflıydı. Mesela bizler Özal'ı gördük" diye konuştu.
Pepsi Kola işçisi Orhan Özdemir de bir gün mutlaka haklarını alacaklarına inancını dile getirdi. "Sesimizi en sonunda duymak zorunda kalacaklar" diyen Özdemir, seçilecek Cumhurbaşkanı'nın özgür, bağımsız bir ülke için çalışmasını istediklerini söyledi.
1 Mayıs yasallaşsın
"1 Mayıs'ın yasallaşmasını istiyoruz. Çünkü bu işçilerin bayramı" diyen Tez Koop-İş 1 No'lu Şube Yöneticisi Kamil Solel, işgüvencesi ve diğer hakları için, özelleştirmeye hayır demek için alana çıktıklarını söyledi. "Biz işçilerin seçeceği bir cumhurbaşkanı isterdik ama maalesef yine meclis Cumhurbaşkanı'nı seçiyor" diyen Solel, mücadelelerini dayanışma içinde sürdürmeye kararlı olduklarını dile getirdi.
'Sorunlarımıza sahip çıkalım'
Akfil İşyeri Baştemsilcisi Halil İbrahim Topaloğlu ise özel sektörde sorunların daha da ağır olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Dayanışma için, sorunlarımızı gündeme getirmek için katılıyoruz. Dayanışmacı, bilinçili, işçilerin sıkıntılarına sahip çıkan sendikalar lazım. Türk-İş Bayram Meral Başkanlığında en kötü dönemini yaşıyor. Şov yaparak sendikacılık yapılmaz. Yasak savma eylemler, işçi hareketine hiç bir şey kazandırmaz. Taban kendi içinde sorunlara sahip çıkmalı. Şubeler ve çalışanlar çözüm bulmak zorunda."
www.evrensel.net