03 Mayıs 2000 01:00

Binlerce işçi greve hazırlanıyor

Türk-İş üyesi sendikalar, 130 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde 8527 işçi adına grev kararı aldılar...

Paylaş
Binlerce işçi greve hazırlanıyor
Türk-İş üyesi sendikalar, toplam 130 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde, 8527 işçi adına grev kararı aldılar, 19 bin 942 işçi adına ise uyuşmazlığa gittiler.
Bu yılın başında toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlayan Petrol-İş Sendikası 6 işyerinde, Belediye-İş Sendikası 3 belediyede, Tek Gıda-İş Sendikası 2 işyerinde, Tez-Koop-İş Sendikası, Türkiye Maden-İş Sendikası ve Çimse-İş Sendikası ise 1'er işyerinde grev kararı aldı.
Konfederasyon üyesi sendikalar, 25 işyerinde toplam 19 bin 942 işçi adına yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de uzlaşma sağlayamayarak uyuşmazlığa gittiler. Resmi arabulucu gözetiminde sürdürülecek görüşmelerde de uzlaşma sağlanamaması durumunda, sendikalar bu işyerlerinde grev kararı alabilecekler. Diğer işyerlerindeki toplusözleşme görüşmeleri ise devam ediyor. Grev kararı alınan ve uyuşmazlığa gidilen yerlerin çoğunluğunu özel sektör işyerleri oluştururken, bu işyerlerinde çalışan işçilerin ortalama ücretleri net 250 ile 300 milyon lira arasında bulunuyor. İşçi sendikaları, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücretlere birinci 6 ay için bir yıl önceki enflasyon (yüzde 68.8) oranında ve yüzde 10 refah payı artış yapılmasını talep ederken, işverenler ise hükümetin bu yıl hedeflediği yüzde 25'lik enflasyon oranında zam öneriyor.
Satın alma gücü düşüyor
Grev kararı alınması ve uyuşmazlığa gidilmesindeki en büyük etkenin işçiyi düşük ücretle çalıştırma politikaları ve işgüvencesi hakkının bulunmayışı olduğunu belirten Türk-İş Genel Sekreteri Hasan Hüseyin Karakoç, "Çalışanların satın alma güçleri her geçen gün azalmaktadır. Bu durum karşısında, işçi ücretlerini düşürme aracı olan, hedeflenen enflasyon önerileri yapıcı ve uzlaşmaya katkı sağlayacak bir yaklaşım olarak görülmemelidir. Ücretlerin, hedeflenen enflasyona göre artmasını önerenler, ürettikleri mal ve hizmetlere diledikleri zamları yapma konusunda hiçbir engelle karşılaşmamaktadır. Çalışanların ekonomik ve sosyal yönden korunmasını öngören toplu iş sözleşme sistemi önündeki yasak ve engeller korunduğu sürece, işverenlerin dayatmalarının önlenmesi kolay olmamaktadır" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş işgüvencesi istedi

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa