Gergin ve 'tavır'lı ikinci tur

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tur oylaması öncesi, 3 aday çekildi. ANAP, Başkanlık Dİvanı'nı toplayarak, Akbulut'a çekilmesi yönünde baskı yaparken...

Gergin ve 'tavır'lı ikinci tur
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylaması tamamlandı. 2. tur oylama öncesinde ANAP'lı Agah Oktay Güner, DYP'li Ahmet İyimaya ve DSP'li Oğuz Aygün adaylıktan çekildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda TBMM dışından Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı, MHP Aksaray Milletvekili Sadi Somuncuoğlu, FP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, DYP Kilis Milletvekili Doğan Güreş, DYP Giresun Milletvekili Rasim Zaimaoğlu ve Eskişehir Bağımsız Milletvekili Mail Büyükerman yarıştı.
TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te Başkanvekili Ali Ilıksoy başkanlığında toplandı. MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli genel kurula ilk gelen lider oldu. DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da Bahçeli'nin hemen ardından genel kurula gelerek çalışmalar başlamadan önce yerlerini aldılar. FP Genel Başkanı Recai Kutan ise birleşim açıldıktan sonra salona geldi.
Başkan Vekili Ilıksoy, DSP Ankara Milletvekili Oğuz Aygün, ANAP Balıkesir Milletvekili Agah Oktay Güner ve DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya'nın adaylıktan çekildiklerini duyurdu. İyimaya'nın "Kurumsallaşma ve çözümü olağanda arama anlayışı içinde yüce Meclis'e seçenek sunma amacı işlevini tamamladığından adaylığımı geri alıyorum" yazılı dilekçesi, milletvekilleri tarafından alkışlarla karşılandı. Birleşimi yöneten Başkan Vekili Ilıksoy, İyimaya'nın çekilme yazısının kendilerine yeni ulaşması nedeniyle birleşik oy pusulasında adının bulunduğunu bildirdi ve milletvekillerini buna dikkat ederek oy kullanmaları konusunda uyardı.
Tasnif heyeti DSP'li
Ilıksoy, daha sonra oyları sayacak milletvekilleri için kura çekti. DSP'li Başkan Vekili Ilıksoy'un torbadan çektiği beş ismin de DSP'li olması genel kurulda gülüşmelere yol açtı. Cumhurbaşkanı seçimi için oylama 15.05'te başladı.
Güner: Sezer de çekilsin
Cumhurbaşkanı adayı, ANAP Balıkesir Milletvekili Agah Oktay Güner, cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in adaylığının Anayasa ihlali olduğunu belirten Güner, Sezer'in de çekilmesini istedi. Güner, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM dışından aday gösterilecek kişinin öngörülen diğer niteliklerin yanı sıra milletvekili yeterliliğine sahip olmasının da hükmedildiğini hatırlattı. Hakim, savcı, asker gibi görevlilerin milletvekili adayı olabilmeleri için görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini belirten Güner, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın ise görevinden ayrılmadığını, bunun Anayasa ve adaylar arasındaki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti. "Siyasi ahlak açısından istifa zaruridir" diyen Güner, "Anayasa Mahkemesi başkanı yerine Genelkurmay Başkanı aday olsaydı, sırtında üniforması ile Meclis balkonundan oylamayı takip etmesi mümkün olur muydu?" şeklinde konuştu.
Akbulut'un basın toplantısı
TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, TBMM'nin onuru ve demokrasiye olan inancı gereği aday olduğunu söyledi.
Yıldırım Akbulut TBMM'de, makam odasında düzenlediği basın toplantısında, müşterek aday tespitinin demokratik olmadığını bildirerek, Anayasa'nın buna uygun olmadığını kaydetti. Akbulut, milletvekilleri üzerinde, öneriden ziyade baskı kurmanın da demokratik anlayışa uygun düşmediğini ifade etti.
Basın toplantısında daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akbulut, cumhurbaşkanı seçiminde tek aday oluşturma yönünde bir girişimi olmadığını söyledi. Akbulut, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Andican'ın "Akbulut'un, seçilme ihtimali olmadığı ortaya çıkmıştır. Adaylığı hükümet dengelerini etkilemeye yönelik muhalefet oyunlarına hizmet eder" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, Başbakan Bülent Ecevit'in cumhurbaşkanı seçiminin hükümet meselesi olmadığına ilişkin açıklamaları olduğunu anımsatarak, seçimi, hükümet meselesi noktasına çekmenin doğru olmadığını kaydetti.
www.evrensel.net