Fotoğraf: Evrensel

Ankara'da işçiler ve gençler

Ankara'nın sokaklarından caddelere, caddelerinden de meydanlarına akan 20 bine yakın işçi, emekçi ve genç, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı coşkuyla kutladı.

Ankara'da işçiler ve gençler
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Ankara'da 20 bine yakın emekçinin katıldığı coşkulu mitingle kutlandı. Üniversite, lise ve dershane öğrencilerinin de oldukça kitlesel katıldığı miting, iş, ekmek ve özgürlük mücadelesinin tüm baskılara, saldırılara ve aldatmacalara karşın kararlı bir biçimde sürdüğünün yeni bir göstergesi oldu.
Sokaklardan caddelere, caddelerden Gar Meydanı'na oradan da Sıhhıye Meydanı'na akan işçi ve emekçiler attıkları sloganlarla, taşıdıkları döviz ve pankartlarla sermayenin saldırılarına karşı boyun eğmeyeceklerini ilan ettiler.
1 Mayıs mitingi için sabahın erken saatlerinden itibaren işyerleri ve okulların önünde biraraya gelen gruplar, daha sonra ya başka gruplarla birleşerek ya da doğrudan, ana buluşma noktası olan Gar Meydanı'na akmaya başladı.
Çankaya belediyesi işçileri
Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Asfalt ve Yol Şubesi üyesi işçiler, Balgat'tan Çalışma Bakanlığı önüne geldiler. Burada Yapı Sanatları Şube Müdürlüğü işçileri ile buluşan işçiler, Genel-İş Çankaya-Gölbaşı Şube'nin diğer üyeleri ile Maltepe'de Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde birleştiler. Çankaya Belediyesi'ndeki kamu emekçileri de iş bırakarak sabah saatlerinden itibaren Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde toplandılar. Diğer birimlerden gelenlerin katılımıyla sayısı 1500'ü aşan topluluk, sloganlar eşliğinde yürüyerek, Genel-İş Yenimahalle Şube üyeleri ile birleştiler. Genel İş grubu daha sonra Gar Meydanı'nda yerini aldı.
Tıkanan toplu iş sözleşmeleri nedeniyle greve hazırlanan Genel-İş Mamak Şubesi üyeleri, sabah saatlerinden itibaren Mamak Belediyesi önünde toplanmaya başladılar. İşçiler burada Tüm-Bel-Sen üyeleri ile "İşçi memur elele genel greve", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atarak yürüyüşe geçtiler. EMEP, İP ve ÖDP ilçe örgütleri ile Halkevleri'nin de katıldığı yürüyüş sırasında yoldan geçen araçlar kornalarla, çevrede bulunanlar da alkışlarla topluluğa destek verdi.
Sabahın erken saatlerinden itibaren Tümtis Ankara Şubesi'nde toplanan ambar işçileri de en önde çocukları olmak üzere eşleriyle birlikte yürüyüşe geçtiler. "Yaşasın 1 Mayıs", "İş Ekmek Özgürlük" pankartı açan ambar işçileri Necatibey Caddesi-Sıhhıye-Adliye önünden toplanma yeri olan Gar Meydanı'na kadar coşkulu sloganlarla Gar Meydanı'na vardılar. Ambar işçileri sık sık "Yaşasın 1 Mayıs", "Suskun toplum istemiyoruz", "Genel grev genel direniş", "Kahrolsun işçi düşmanları", "İş ekmek özgürlük" sloganlarını attılar.
Alana yürüyüş
Dört bir yandan gruplar halinde Gar Meydanı'na akan işçi ve emekçiler düzenli kortej oluşturarak, saat 11.00 sıralarında mitingin yapılacağı Sıhhıye Meydanı'na yürüyüşe geçtiler. Kortejin en önünde "Gücümüz birliğimizdir" sloganı ve 41 katılımcı örgütün adlarının yazıldığı büyük bir pankart, hemen ardından "Küresel saldırılara karşı yaşasın emeğin küresel direnişi, yaşasın 1 Mayıs-Genel-İş yazılı pankart yer aldı. Ayrıca 1 Mayıs 1977'de katledilenlerin unutulmadığı taşınan pankartlarla ilan edildi.
Türk-İş'in katılımı zayıf
Türk-İş'e bağlı sendikalardan Tümtis dışında, Tez Koop-İş 500'ü aşkın bir kitleyle mitinge katıldı. Belediye-İş ise temsilciler ve yöneticilerinden oluşan 100 civarında bir kitleyle Toros Sokak'ta Genel Merkez binası önünden Sıhhıye Meydanı'na yürüdü. Belediye İş "Hak grevi ve iş güvencesini" öne çıkaran pankartlar ve önlüklerle dikkat çekti. Türk-İş'e bağlı Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği de yan yana pankart açarak mitinge katıldılar.
"Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı için yürüyoruz" pankartı arkasından ise KESK ve bağlı sendikalar pankartlarıyla yürüdüler. "Norm kadro yönetmeliği geri çekilsin", "Parasız, bilimsel eğitim" pankartlarıyla Eğitim-Sen en kalabalık grup olarak dikkat çekti. Tüm Yargı-Sen kortejinin önünde 1 Mayıs 1996'da İstanbul'da katledilen Yalçın Levent'in fotoğrafı taşındı.
Yoğun gençlik katılımı
"YÖK'e Hayır" ve "Ülkemizi-Üniversitelerimizi ve geleceğimizi sattırmayacağız" ortak pankartlarının arkasında yürüyen Ankara üniversiteleri öğrencileri ve öğrenci temsilcileri de coşku ve kitlesellikleri ile dikkat çekti. Ortak pankartların arkasında, Beytepe, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Cebeci Kampusu, DTCF, Gazi Üniversitesi ve Fen Fakültesi öğrencileri kendi pankartlarını açarak özgül taleplerini dile getirdiler.
Alana girdikten sonra tüm üniversite pankartlarını yere serip çevresinde toplanan öğrenciler, halay çekip slogan attılar. Lise ve dersane öğrencileri, "Üniversite hakkımız engellenemez" pankartı ile katılırken, Yıldırım Beyazıt Lisesi öğrencileri ayrı pankart taşıdı.
Ankara Üniversiteleri Öğrenci Koordinasyonu pankartı altında alana giren gençler ise öcoşkulu bir şekilde "Gençlik gelecek gelecek bizimle özgürleşecek" sloganıyla alanda yerini aldı. Ayrıca Halkevleri, dergi çevreleri, HÖP pankartı arkasında da gençliğin ağırlıkta olduğu görüldü.
Sermayeye lanet
Sloganlarla yürüyüşe geçen emekçiler, saat 12.00 civarında Sıhhiye Meydanı'na girmeye başladılar. Meydana yerleşme işlemi tamamlandıktan sonra mitinge başlandı. İlk sözü alan DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün, sermayenin emekçilere, sokakta işsizliği, mezarda emekliliği, yoksullaşmayı, örgütsüzleşmeyi reva gördüğünü söyleyerek, "Sermayenin saldırıları çeşitli. Ama umudumuz, sınıfsız ve sömürüsüz toplumun emekçilerin ve insanların yeniden özlemi olmaya başladığını görerek artıyor." dedi.
KESK adına konuşan Hasan Hayır da kamu emekçilerinin toplu sözleşmeli, grevli sendikal hak ve özgürlükleri önündeki engellerin devam etiğini söyleyerek, siyasi iktidarın ücret ve çalışma koşullarını tek taraflı dayattığını belirtti.
TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ise, sermayenin emekçilere yönelik tarihteki en büyük saldırılarını gerçekleştirdiğine, emekçilerin teker teker kazanılmış haklarını elinden aldığına işaret ederek, emekçilerin bu hakları kolay almadığını kolay kolay da vermeyeceğini söyledi. Kılıçdoğan, "Protestocu eylemlerle geçiştirilemeyecek bir dönemdeyiz. Hak alıcı eylemlere yönelmeliyiz. Kahrolsun demeyip artık kahredelim. Haydi hergün 1 Mayıs ruhuyla mücadeleye." dedi.
Konuşmaların ardından Grup Anatolia sahne aldı. İşçi, emekçi ve gençler Grup Anatolia'nın türküleri eşliğinde saat 14.30'a kadar halaylar çekti, 1 Mayıs coşkusunu sürdürdüler.
www.evrensel.net