01 Mayıs 2000 01:00

Kadınlar, 1 Mayıs'a!

"Küreselleşme ve Kadın" başlığıyla KESK ve DİSK'in organize ettiği panelde kadının dünya ve Türkiye'deki durumu tartışılarak, kadınların kimliksizleştirilmeye karşı 1 Mayıs alanlarında olması gerektiği vurgulandı.

Paylaş
Kadınlar, 1 Mayıs'a!
Suzan Aykaç
KESK VE DİSK'in 1 Mayıs öncesinde kadınları bilinçlendirmek ve 1 Mayıs'a katmak amacıyla organize ettiği "Küreselleşme ve Kadın" panelinde sistemin ve sermayenin kadını kimliksizleştirmeye çalıştığı vurgulandı. Panelde, İstanbul'daki kayıtdışı ekonominin temel dayanağının kadınlar olduğu da vurgulanarak, kadınların kimliksizleştirilmeye karşı 1 Mayıs'ta alanlarda olması gerektiği belirtildi.
Önceki gün Birleşik Metal-İş'de yapılan panele KESK Kadın Sekreteri Nevin Kaplan, Yrd. Doç. Şule Necef, Prof. Türkel Minibaş ve Araştırmacı Dilek Hattatoğlu konuşmacı olarak katıldı. Panelde ilk konuşma KESK Kadın Sekreteri Nevin Kaplan tarafından yapıldı. Kaplan, dünyada ve Türkiye'de kadın örgütlülüğünün yeterli olmadığını belirterek, bunun kadınların bilinç düzeyiyle ilgili olduğunu belirtti. Araştırmacı Dilek Hattatoğlu da kadından başka kimsenin karşılıksız çalışmadığını vurgulayarak, evde çalışan kadın oranının Türkiye'de yüzde 95, dünyada ise yüzde 77 oranında olduğunu belirtti. Evde çalışan kadınların kazandıkları paranın aile bütçesinin yüzde 40'ı civarında olduğunu dile getiren Hattatoğlu, dünyada, evde çalışan kadınların örgütlü olduğu ülkeler olduğunu vurgulayarak, Hindistan'da bulunan Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü'ne 300 bin kadının üye olduğunu, evde ve sokakta çalışan kadınlarında sendikalarının bulunduğunu belirtti.
Kadın işçiliği arttı
Yrd. Doç. Şule Necef konuşmasında 1970'den itibaren kadın işçilik oranında yüzde 17 artış olduğunu dile getirerek, Japonya'da esnek işgücü sağlayan mekanizmanın üçte ikisinin kadın olduğunu belirtti. "Kapitalizm kadını en ucuz biçimde sömürüyor, çalışan kadınların çoğunun 30 yaşından sonra elleri ve gözleri iş göremez hale geliyor" diyen Necef, yasa önünde eşitlik kavramının soyut bir kavram olduğunu, kapitalizmin kadın ve çocuk emeğine acımasızca saldırdığını dile getirdi.
Prof. Türkel Minibaş da İstanbul'da kayıtdışı sektörün çok yoğun olduğunu belirterek, resmi otoritelerin kayıtdışı ekonomiye göz yumduğunu ifade etti. Kadınların çoğunlukla evlerine yakın yerlerde çalışmayı tercih ettiklerini vurgulayan Minibaş, "Sistem kadını sermayeyle işbirliği içinde kimliksizleştiriyor" diyerek önümüzdeki süreçte kadınların daha kötü koşullara mahkûm edileceğini ifade etti.
Panelin ardından görüştüğümüz KESK Kadın Sekreteri Nevin Kaplan, kadın örgütlenmesi konusunda yetersiz kaldıklarını söyledi. Kaplan, kadınları 1 Mayıs'a katmak için toplantılar yaptıklarını ancak çok başarılı olamadıklarını belirtti. Kaplan, kadınlarla ev toplantıları düzenlediklerini, işyeri örgütlenmelerine ağırlık verdiklerini, paneller yaptıklarını, bildiri ve broşürler çıkardıklarını ayrıca şenlikler planladıklarını belirtti.
Kadınlar Ankara'ya gidecek
Küresel Kadın Yürüyüşü'nü ve 8 Mart'ta başlayan eylemleri de gazetemize değerlendiren Kaplan, bu yürüyüşün amacının kadına yönelik şiddete ve en çok kadınları etkileyen yoksulluğa karşı bir güç olmak olduğunu vurguladı. Dünyanın birçok ülkesinde 8 Mart'ta başlatılan bu yürüyüşe kadınları katabilmek için Türkiye'de birçok kadına ulaşabildiklerini söyleyen Kaplan, şu anda 20'yi aşkın katılımcı grubun çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Kaplan, Küresel Kadın Yürüyüşü için destek kartları hazırladıklarını ve bu destek kartlarını haziran sonunda eylemlerme uluslararası komiteye ulaştıracaklarını belirtti. "Kadınların Ulusal ve Uluslararası Taleplerine Evet" diyen bir imza kampanyası gerçekleştirdiklerini de ifade eden Kaplan, 17 Ekim'de Washington'da Dünya Bankası ve IMF'nin önünde, yoksulluğu, kadına yönelik şiddeti, IMF ve Dünya Bankası'nın az gelişmiş ülkeler üzerindeki baskılarını protesto etmek ve geri kalmış ülkelerin IMF'ye olan borçlarının silinmesi için bir eylem yapmayı hedeflediklerini belirtti. Bu taleplerle Ankara'da da miting düzenleneceğini söyleyen Kaplan, BM Genel Sekreteriyle de bir görüşme yapacaklarını kaydetti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs şehitleri unutulmuyor

SONRAKİ HABER

AKP Selçuk Adayı, alacak verecek meselesinden silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa