Linyit işçilerinin dayanışma günü

101 gündür direnişte olan Tire Linyit işçileri, Tire halkıyla dayanışma günü düzenledi.

Linyit işçilerinin dayanışma günü
101 gündür direnişte olan Tire Linyit işçileri, Tire halkıyla dayanışma günü düzenledi. Tire Belediyesi Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe direnişteki işçiler, çocukları ve eşleriyle gelirken, Türk Maden-İş Soma Şube Başkanı Naim Sezer ile Eğitim-Sen Tire Temsilciliği, Tüm Banka-Sen, Tes-İş 2 No'lu Şube üyesi TEAŞ işçilerinin de aralarında bulunduğu 500 kişi katılarak, işçilere destek verdi.
Direnişteki işçiler adına açıklama yapan İşyeri Temsilcisi Abullah Öztürk, kendilerine sunulan desteğe teşekkür ederek konuşmasına başladı. Konuşmasında göçük altında kalarak yaşamını yitiren İhsan Savaş ve tüm işkollarında hayatını kaybeden işçleri de anan Öztürk, 60 gün süren direnişten sonra işleri geri alan İZSU işçilerinin de bir etkinlikleri olduğu için geceye katılamadıklarını belirtti.
Direniş sürecek
Türk Maden-İş Soma Şube Başkanı Naim Sezer ise, Tire Linyit'te greve çıkmadan önce patronlarla bir araya geldiklerini söyleyerek, şöyle konuştu: "Tüm patronların sergilediği ortak tutumu Tire Linyit patronu da gösterdi. Maden işçisi arkadaşım insanca geçinmek amacıyla TİS görüşmeleri başlattı. Patron, işçilerin bu haklı talebi karşısında sessiz kaldı. Hayatı yaratan bu işçiler uzlaşmaz tavır karşısında kararlı bir şekilde dikildiklerinde patronda bir şaşkınlık görüldü." Önerilerinin 170 milyon liralık maaş olduğunu ifade eden Sezer, patronun asgari ücret vermekte direndiğini belirtti. Sezer, talepleri kabul edilene kadar direnişlerinin süreceğini vurgulayarak, haklı taleplerini dile getirmek için direnişteki tüm işçileri 1 Mayıs'a katılmaya çağırdı. Türkiye'de yeraltı ve yerüstü kaynaklarının peşkeş çekildiğini, eğitim ve sağlığın paralı hale getirildiğini kaydeden Sezer, "Ülkemiz insanların canının bile alınıp, satıldığı bir ülke olmuştur. İşçiler, grevle, direnişle bunların hesabını alanlarda soracaktır. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması bugüne kadar patronları dize getirdiyse, bundan sonra da getirecektir" dedi.
Bozbaş'tan gösteri
Etkinlikte, kendisi de maden işçisi olan tiyatro sanatçısı Fahri Bozbaş, mim gösterimi sunarak, maden işçilerinin sorunlarını anlattı. Bozbaş, daha sonra "Göçük Memet" tiplemesiyle tekrar sahneye gelerek, maden işçilerinin mücadelesini, içinde mizahın da bulunduğu bir üslupla izleyenlere aktardı. Etkinlik Ali Ekber Eren'in türküleri eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
www.evrensel.net