Almanya'da emekçiler

   alanlarda buluşacak

Almanya'da emekçiler alanlarda buluşacak
Dünyanın bütün ülkelerinde olduğu gibi, Avrupa'da da bugün yüzbinlerce işçi ve emekçi sokağa çıkarak, işçi sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü'nü kutlayacak. Başta Almanya, Fransa, Avusturya, İngiltere gibi ülkeler olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yaşayan yerli ve yabancı emekçiler, bu yılki 1 Mayıs'ta da sosyal kısıtlamalara, işsizliğe, yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa karşı ortak taleplerini alanlarda haykıracak.
Sosyal saldırılara karşı
Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından Almanya'nın birçok kentinde organize edilen eylemlerin hazırlıkları tamamlandı. "Daha çok işyeri için haydi eyleme" sloganıyla düzenlenen bu yılki gösterilerin temel gündemini, işsizliğe ve sosyal kısıtlamalara karşı mücadele oluşturuyor. Ülkenin temel sorunlarından biri olan işsizliğe karşı önlem almak şöyle dursun, daha çok sosyal kısıtlamaların artırılması üzerine yoğunlaşan Sosyal Demokrat Parti (SPD)-Yeşiller koalisyon hükümeti, alanlarda protesto edilecek. DGB tarafından yayınlanan 1 Mayıs bildirisinde, işsizliğin azaltılması için daha çok işyerinin yaratılması ve Doğu-Batı Almanya arasındaki uçurumun ortadan kaldırılması istendi.
Schröder de katılıyor
İki yıl önce yapılan seçimlerden önce, SPD'nin iktidara gelmesi için çaba sarf eden sendikalar, şimdi Başbakan Gerhard Schröder'i etkinliklere çağırmayı ihmal etmediler. En büyük gösterinin Hannover'de gerçekleşmesi bekleniyor. Burada yapılacak gösteriye DGB Genel Başkanı Dieter Schulte, Alman Hizmetliler Sendikası (DAG) Genel Başkanı Roland İssen ve Başbakan Schröder katılacak. DGB tarafından yapılan diğer büyük gösteriler Köln, Münih, Dresden, Frankfurt, Berlin, Stuttgart kentlerinde. Köln'de yapılacak gösteride, Almanya'da yaşayan yabancı emekçilerin ortak sorunlarını anlatmak üzere Köln Demokratik İşçi Derneği Başkanı da bir konuşma yapacak.
Duisburg'da yapılacak 1 Mayıs mitinginde de, İG Bau Düsseldorf Havaalanı İşyeri Temsilcisi Zeynep Akarçay, bir konuşma yapacak.
Dürüst sendikacılar birleşiyor
DGB merkezi, yayınladığı 1 Mayıs çağrısında, "İş için birlik" görüşmelerine ve Schröder hükümetine övgüler düzerken, Almanya'nın birçok bölgesinde irili ufaklı birçok sendikal platformlar oluşmakta. İlerici sendikacılar Münih, Stuttgart, Berlin, Hannover, Kassel, Ruhr Havzası, Mannheim, Wiesbaden ve daha birçok bölgede çeşitli isimler altında bir araya geliyorlar. Bunlar bir yandan sendikal bürokrasiye karşı eleştirilerini açıktan dile getirirlerken diğer yandan bölgelerinde faaliyetleri koordine etmeye çalışıyorlar. Birçok bölgede salon toplantılara dönüştürülmek istenen 1 Mayıs etkinlikleri, bu oluşumlar sayesinde alanlara taşınıyor.
Türkiyeli işçiler de katılacak
Farklı ulus ve ırklardan işçi ve emekçilerin aynı taleplerle sokağa çıktığı 1 Mayıs, sermayenin dayatmalarının yanı sıra yabancı düşmanlığına karşı da ortak mücadele günü olacak. Bu nedenle Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiyeli işçilerin 1 Mayıs'a güçlü bir biçimde katılması oldukça önem taşıyor. Bugün alanlarda buluşan emekçiler, aralarındaki bölünmüşlükten çıkar sağlayan gericiliğe karşı da en iyi yanıtı vermiş olacaklar.
www.evrensel.net