Siyanürcüye ne sözü verdiniz?

Bergama'da yıllardır halk hareketiyle engellenen Eurogold madenciliğin, kısa bir süre sonra faaliyete geçeceği iddia edildi. Avustralya'daki bir gazetede haberinde, Başbakan Ecevit'in bu konuda Avustralya Başbakanı'na söz verdiği iddia edildi.

Siyanürcüye ne sözü verdiniz?
Avustralya'da bir ekonomi gazetesi, Bergama Ovacık'ta bulunan altın madeninin çok yakında işletmeye açılacağını yazdı. Gazete haberinde, Başbakan Ecevit'in, "Bir anlaşmaya varacağımızdan umutluyum. Bu konu mahkemelere bağlı bir olay" şeklinde açıklamasına yer verildi.
Ülkenin en büyük ekonomi gazetesi The Australian Financial Review, haberinde, Avustralya Başbakanı John Howard'ın geçen hafta sonu gerçekleştirdiği Türkiye'deki temasları sırasında Ovacık altın madeninde altın arama ve çıkarma çalışmalarının sürdürülebileceği yönünde Türk Hükümeti'nden söz aldığını belirtti.
Avustralya başbakanının gezisini izleyen muhabirleri Loise Dodson ve Ian Howarth imzası ile yayınlanan haberin başlığı ise, "Başbakanların konuşmasından sonra Türk madeninde ilerleme" şeklinde. Haberde, siyanür kullanılacak olması nedeniyle Türkiye'de büyük tepki alan madenin işletilme olasılığının ziyaretle birlikte gündeme geldiği belirtilirken, "Türk ve Avustralya başbakanlarının resmi görüşmelerinde Türk hükümeti projeye onayını açıkladı" deniliyor.
Ecevit: "Umutluyum"
Avustralyalı Normandi madencilik şirketinin ortakları arasında yer aldığı Eurogold'un 1997 Aralık ayından bu yana üretim için gerekli onayı beklediği hatırlatılan haberde, Başbakan Bülent Ecevit'in hükümet adına projeyi prensipte kabul ettiğini söylemesine rağmen, projenin çevreci davalar nedeniyle iptal edilebileceği de vurgulanıyor. Başbakan Ecevit'in, Avustralya Başbakanı Howard'a resmi görüşmeler sırasında söyledikleri ise şöyle aktarılıyor: "Bir anlaşmaya varacağımızdan umutluyum. Bu konu mahkemelere bağlı bir olay. Tabii ki biz tek başımıza bir karar alamayız. Ancak mesele üzerinde bir anlaşmaya varılacağını umut ediyoruz."
Avustralyalı Normandi madencilik şirketinin, Ovacık'ta 78 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiğine de yer verilen haberde, madenin üretime başlaması durumunda yıllık 105 bin ons altın elde edileceği kaydediliyor.
www.evrensel.net