27 Nisan 2000 01:00

Antep'te işçilerden büyük eylem

Gaziantep belediyesinde 10 Nisan'da başlayan grev sürüyor. Dün Celal Doğan'ı protesto eden 4000 işçi, düşük ücret dayatmasına boyun eğmeyeceklerini bildirdiler.

Paylaş
Antep'te işçilerden büyük eylem
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde greve çıkan işçiler, dün aileleriyle Fuar Alanı'na yürüyerek Celal Doğan'ı protesto ettiler.
Antep Belediye Başkanı Celal Doğan'ı halka şikâyet etmek amacıyla grev çadırı önünde toplanan 4000 işçiye hitap eden Genel-İş Örgütlenme Sekreteri Aşur Kurgen, belediye işçilerinin başlattığı greve sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Belediye başkanlarının, hükümetin ve IMF'nin belirlediği zam oranında anlaştıklarını ifade eden Kurgen, "Bütün değerleri işçiler yaratıyor.
Celal Doğan da emek yanlısı biri olduğunu söylüyor. Madem öyle işçilerin emeğine niye saygı duymuyor. Niye onların haklarını vermiyor" diye sordu. Kurgen, Antep'te satılık kalemler olduğunu ve 130 milyon lira ücret alan işçilerin '250-300 milyon lira ücret alıyorlar' şeklinde yansıtılmaya çalışıldığını kaydetti.
İşçiye polis barikatı
Kurgen'in konuşmasından sonra kortejler oluşturan işçiler, "İşçi sendika omuz omuza", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "Antep'in şişmanı işçi düşmanı" sloganları atarak Antep Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Çevre illerdeki Genel-İş yöneticilerinin destek verdiği eylemde işçilerin önü Fuar Alanı'nda polis barikatı tarafından kesildi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine, "Direne direne kazanacağız" sloganı atarak oturma eylemine başladılar. Oturma eylemi sırasında, "Vali buraya" sloganı atarak valinin eylem yerine gelmesini isteyen işçilerin bu talebi Vali Muammer Güler tarafından kabul edildi ve Vali, Emniyet Müdürü Ali Kalkan ile birlikte grev yerine geldi.
Ekmek yoksa barış da yok
Vali konuşmasında, işçi sınıfının da işverenin de valisi olduğunu, önemli olanın çalışma barışının sağlanması olduğunu söyledi. Bu arada işçiler, "İş, ekmek yoksa barış da yok" sloganı attılar. Aşur Kurgen, devetin valisinin grev yerine gelmesinin işçinin mücadelesinin bir başarısı olduğu değerlendirmesini yaparken, bugün saat 11.00'de basın açıklaması yapılacağını duyurdu.
TÜMTİS, Tüm Bel-Sen, Haber-Sen ve DİSK/Tekstil Gaziantep Şube yöneticileri de işçilerin eylemine destek verdi. Ayrıca Türk-İş'e bağlı sendikalar, her hafta bir sendikanın dayanışma amacıyla grevcilere yemek getirmesini kararlaştırdı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dertten derde göç!

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa