27 Nisan 2000 01:00

Rusya ABD'yi uyardı

New York'ta yapılan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı, nükleer devlerin birbirlerine karşı kozlarını masaya serdiği bir platforma dönüştü.

Paylaş
Rusya ABD'yi uyardı
ABD'nin New York kentinde yapılan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı'nda dünkü konuşma sırası Rusya'daydı. Rusya, Anti-Balistik Füze Anlaşması (ABM)'nda değişiklik yapmaması konusunda uyardığı ABD'yi, füzesavar füze sistemi geliştirerek, bunu topraklarına yerleştirmekten vazgeçmeye çağırdı. ABM, ABD'nin uzun vadeli silahlanma stratejisinin en temel projelerinden biri konumunda.
Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, toplantı kapsamında BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "ABD'nin bu projesini uygulamaya koymasının stratejik nükleer silahların azaltılmasını öngören anlaşmayı tehlikeye atacağını" belirtti. Füzesavar füze sisteminin, 1972 tarihinde ABD ile Rusya arasında imzalanan ABM anlaşmasını ihlal edeceğini kaydeden İvanov, "Bu durumda anlaşmanın uygulanamayacağını ve kıtalar arası balistik füzelerde öngörülen indirimlerin yapılamayacağını" ifade etti.
"Anlaşmanın, her iki ülkenin de füzesavar sistemler geliştirmelerini yasakladığını" hatırlatan İvanov, "ABM sözleşmesinin çökmesi, son 30 yıl içinde imzalanmış tüm silahsızlanma anlaşmalarının çöpe atılması demek olur'' diye konuştu. İvanov konuşmasında, ülkesiyle ABD arasında 1997 yılında imzalanan anlaşmanın, tarafların nükleer başlıklarını 2000-2500'e indirmelerini öngörmesine rağmen, Moskova'nın bu sayıyı 1500'e çekmeye hazır olduğunu da ifade etti.
Tehdit gibi açıklama
Öte yandan, Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın üst düzey yetkilisi General Valeri Manilov, nükleer silahlara başvurmayı daha kolay hale getiren yeni askeri doktrinin, "saldırgan tarafa bir uyarı" olduğunu söyledi. Manilov, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, cumartesi günü yürürlüğe giren yeni doktrinin, Rusya'ya, gerginliği gidermeye yönelik bütün yolların tükenmesi ve etkisiz kalması halinde, nükleer silahlar da dahil olmak üzere her yola başvurma imkânı verdiğini belirtti. Rus General, Rusya'nın potansiyel düşmanı olarak hangi ülkenin görüldüğü konusunda ayrıntı vermedi, ancak NATO'nun çift yönlü siyasetini kınadığını kaydetti.
Manilov, NATO'yu ima ederek, "Ortaklık temelinde barışı garanti etmeyi öneriyoruz. Avrupa'da güven ortamını, Rusya'nın katılımı olmaksızın tesis etmek mümkün değil" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsviçre'de ücret talebi

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa