26 Nisan 2000 01:00

İran yine karışıyor

Mollaların 'basın operasyonu' sürüyor, iki 'reformcu' gazete daha kapatıldı. Hatemi yanlıları ve karşıtları eylemde.

Paylaş
İran yine karışıyor
İran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yanlısı gazetelerin kapatılmasıyla tırmanan gerginlik, iki gazetenin daha kapatılmasıyla sürüyor. Böylece Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye yakın olarak bilinen gazetelerden 10'u iki gün içerisinde kapatılmış oldu. İran resmi haber ajansı IRNA, kapatılan gazetelerin Sobh-u Emruz ve Ahbar İktisad olduğunu duyurdu. Daha sonra Sobh-u Emruz'un yayınına yeniden izin verildiği açıklandı. Hatemi yanlısı ve karşıtı üniversite öğrencileri gösteri ve boykotlar düzenledi.
4 de derginin yayınına son veren adli makamlardan yapılan açıklamada, uygulamalara gerekçe olarak "İran dini liderinin, din adamlarının ve halkın endişelerini gidermek" gösterildi. Açıklamada, söz konusu gazete ve dergilerde "İslam devrimi değerlerine ve ulusal güvenliğe zarar verebilecek unsurlar" bulunduğu öne sürüldü.
Öğrencilerden protesto
Tahran'ın kuzeyindeki Hacı Nasır Tusi Üniversitesi öğrencileri, son günlerde ülkede siyasi gerginliğin tırmanmasına yol açan gazete kapatma olaylarını protesto amacıyla, dün dersleri boykot ettiler. AFP'nin haberine göre, üniversite yurtlarından çıkan yaklaşık 1000 öğrenci, mollalar aleyhine sloganlar atarak sokaklarda yürüdü. Öğrenciler, üniversitenin önünde, "Reform yanlısı basına darbe hazırlığını protesto için dersleri boykot ediyoruz" yazılı bildiriler dağıttılar.
Göstericilerin en çok, "Özgürlük yüreğimdir, yüreğimse tutsak" sloganını attıkları gözlendi.
Öğrenciler, üniversitenin giriş kapısına yasaklanan gazetelerin kopyalarını da astılar. Tahran Üniversitesi kampüsünde de önceki gece, 1000 kadar öğrenci ''ifade özgürlüğü'' talebiyle toplanarak, gazete kapatma olaylarını protesto etti. Gösteri, dün sabah erken saatlere kadar sürdü.
Mollalar da eylem yaptı
Molla yanlısı öğrenciler de önceki gün Tahran'da, 'reformculara' karşı protesto gösterileri yaptı. Reformcu düşünceleri protesto etmek ve dini lider Ali Hamaney'e destek vermek amacındaki binlerce öğrenci derslere de girmedi. Molla yanlıları Tahran'ın yanı sıra Kum, Meşhed, İsfahan, Tebriz, Şiraz ve Zahedan kentlerinde derslere girmediler. Tahran'da yüzlerce ilahiyat öğrencisi, Adalet Bakanlığı önünde gösteri yaparak, reform karşıtı sloganlar attı.
Ordu: Müdahale yok
İran Savunma Bakanı Ali Şamhani, ordunun ülkedeki siyasi gerginliğe müdahale etmeyeceğini açıkladı. Ziyaret amacıyla Suudi Arabistan'da bulunan Şamhani, Suudi haber ajansı SPA tarafından yayınlanan açıklamasında, "Ordu, İran'ın iç politikasında kesinlikle tarafsız kalacaktır" ifadesini kullandı.
ABD karşıtı gösteri
Öte yandan, başkent Tahran'da, ABD'nin 1980 yılında bu ülkedeki büyükelçiliğinde rehin tutulan 49 kişiyi kurtarmak gerekçesiyle düzenlediği başarısız hava saldırısının 20'nci yıldönümü dolayısıyla protesto gösterisi düzenlendi. İran televizyonunun haberine göre, Tahran'daki Azadi Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, ABD karşıtı sloganlar atıldı. 25 Nisan 1980 tarihinde, 6 adet C-130 tipi kargo uçağı ve 8 helikopterle 90 kişilik kamondo grubunun katıldığı bir operasyon düzenlemişti. ABD açısından tam bir fiyaskoyla sonuçlanan operasyon sırasında iki helikopter inmeleri gereken yere inememiş, biri düşmüş, C-130 tipi uçak da başka bir helikoptere çarpmıştı.
Operasyonda 8 kişi ölürken, dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter, operasyonu iptal etmiş ve silahlı güçlere dönmeleri talimatını vermişti. Rehine krizinin ardından İran ve ABD arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.
ÖNCEKİ HABER

Göstermelik nükleer konferansı

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa