ANAP'ta dışlanmışlık sıkıntısı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru süresi bugün sona ererken, dün bir araya gelen koalisyon partilerinin liderleri yine ortak bir adayda anlaşamadı.

ANAP'ta dışlanmışlık sıkıntısı
Aylardır "kriz" haline gelen cumhurbaşkanlığı seçimi için yeniden biraraya gelen liderler, yine sonuç alamadı. Ancak dün, uzunca bir süredir cumhurbaşkanlığı için hazırlanan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, geri adım atarak adaylıktan vazgeçti. Ecevit ve Bahçeli'nin baskılarına boyun eğen ve "köşk hedefi" için çıkar bir yol bulamayan Yılmaz'ın son kozu, cumhurbaşkanlığı için 3 isim önermek oldu.
Koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanları, dün saat 14.00'te biraraya geldiler. Başbakanlık Merkez Binası'nda gerçekleşen görüşmede, Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz, cumhurbaşkanı seçimi konusunu değerlendirdiler.
Zirveye, liderlerin yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı DSP'li Hüsamettin Özkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ANAP'lı Cumhur Ersümer ile Sanayi ve Ticaret Bakanı MHP'li Ahmet Kenan Tanrıkulu da katıldı.
Bir saat süren zirvenin ardından Yılmaz ve Bahçeli, Bahçeli'nin odasında bir araya geldi. Toplantı hakkındaki açıklama gazetemiz baskıya hazırlandığında henüz yapılmamıştı. Toplantıda Yılmaz'ın adaylıkta ısrar etmediği, ancak cumhurbaşkanlığı için 3 isim önerdiği öğrenildi.
ANAP'ta 2.5 saatlik toplantı
Liderler zirvesi öncesinde ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı'nı topladı. Yılmaz'ın konutunda yapılan toplantı yaklaşık 2.5 saat sürdü. ANAP yöneticileri, toplantı sonrasında herhangi bir açıklama yapmadı ve açıklamanın liderler zirvesinden sonra yapılacağını duyurdular. Toplantıya katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Ahat Andican, "Genel Başkanımızın adaylığını gönlümüz istiyor tabii" dedi.
Ecevit, Cem'le görüştü
Başbakan Bülent Ecevit de, liderler zirvesi öncesinde adı cumhurbaşkanı adayları arasında geçen Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i kabul etti. Cem, görüşmenin ardından gazetecilerin "Cumhurbaşkanı seçimi konusunu mu görüştünüz?" sorusu üzerine, "Biz zaman zaman biraraya geliriz. İyi bir görüşme oldu" diye konuştu.
Çakmakoğlu sessiz
Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanlığı için önerdiği Mille Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili bir soru üzerine "Savunma sanayi mamulleri ile ilgili bir tanıtım sergisindeyiz. Şimdilik önceliğimiz bu" dedi.
www.evrensel.net