Bu bölge ABD'nin kontrolüne giriyor

Proje ile GAP denize ulaşacak, bölge GAP'a kadar genişletilecek. Bu şekilde Mersin Serbest Bölgesi de projenin kapsamına alınacak.

Bu bölge ABD'nin kontrolüne giriyor
Kamil Şanverdi
Türkiye'nin 4.5 milyon dekar arazisini kapsayan ve 2001 yılında daha da genişletilmesi düşünülen Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin stratejik önemi dikkat çekiyor. GAP'ı da kapsaması ve boru hatları ile enerji santrallerinin bu bölgede yoğunlaşmaya başlaması, ABD'nin neden bu bölgeye önem verdiğini gösteriyor. Yap-işlet-devret modeliyle TEKFEN Şirketler Grubu'nun kurduğu Toros Adana Yumartalık Serbet Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (TAYSEB)'ye verilmesi ile ülkenin 4.5 milyon dekar arazisi adım adım serbest talana açılıyor.
TAYSEB bölgenin "Ayrıcalıklı Sanayi Bölgesi" olmasını istiyor. Bunun gerçekleşmesi Türkiye-İsrail-ABD arasında Serbest Ticaret Antlaşması'nın ilk adımı olacak. Yumurtalık Serbest Bölgesi, Adana ili Ceyhan ilçesi, Sarımazı mevkiinde BOTAŞ Ham Petrol Terminali'nin doğusunda E-5 karayoluna 30 km, E-24 karayoluna 20 km, Adana Havalanı'na 84 km, Ceyhan demiryolu istasyonuna 32 km. Adana iline 80 km, Ceyhan ilçesine 32 km mesafede bulunuyor.
Yapılan proje ile GAP denize ulaşacak, bölge GAP'a kadar genişletilecek. Bu şekilde Mersin Serbest Bölgesi de projenin kapsamına alınacak. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda güneyin tüm kıyıları Ayrıcalıklı Sanayi Bölgesi'ne dönüştürülecek.
Devlet kurumları, serbest bölgeyi TAYSEB'e devretmeden önce tüm alt çalışmasını hazırladı. TAYSEB BAŞER Petro Kimya Sanayi AŞ'ye yer tahsisi yaptı. Termik santral yatırımı yapacak Siemens-Steage konsorsiyumuna da ruhsat izni vererek yer tahsis etti. Şu an 1. fazının yüzde 50'sinden fazlası dolmuş durumda.
ABD'nin geliri buralardan
Serbest Ticaret Antlaşması (STA)'nın imzalanması ile Türkiye tam anlamıyla açık pazar durumuna gelecek. ABD'nin gelirlerinin yüzde 80'ine yakını Üçüncü Dünya Ülkeleri'yle imzaladığı "serbest ticaret anlaşmaları"ndan geliyor. Diğer yandan bu tür anlaşmalar ekonomik getirisi olmasa bile stratejik bakımdan önemli oluyor.
www.evrensel.net