24 Nisan 2000 21:00

Hatemi yanlısı 8 gazete kapatıldı

İran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yanlısı 8 gazete, ve 4 gazete kapatıldı.

Paylaş
Hatemi yanlısı 8 gazete kapatıldı
İran'da dün ve önceki gün toplam 12 yayın organı kapatıldı. Resmi IRNA haber ajansı, İran adaletinin "yeni bir emre kadar" Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye yakın toplam 8 günlük gazete ile 3 haftalık ve bir 15 günlük derginin yayınını durdurduğunu duyurdu. İran'da son olarak önceki akşam liberal eğilimli 2 gazete ile bir 15 günlük derginin kapatıldığı bildirilmişti.
Ülkede mollalar ile Hatemi yanlıları arasındaki çekişmenin sonucunda reformcu gazeteciler Latif Safari ve Ekber Genci cezaevine gönderilmişti.
Sükûnet çağrısı
Gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, "sükûnet ve dayanışma" çağrısı yaptı. Hatemi, bir askeri tören sırasında yaptığı konuşmada, "İran'ın bugün, hedeflerimize ulaşmak için sükûnet ve dayanışmaya hiç olmadığı kadar ihtiyacı vardır. Bugün, özellikle yeni bir meclis öncesinde sükûnete ihtiyacımız var" dedi. Çoğunluğunu muhafazakârların oluşturduğu eski milletvekillerine teşekkür eden ve yeni bir meclisin toplanmaya hazırlandığını ifade eden Hatemi, "Tanrının izniyle temel sorunları çözmek ve daha iyi bir gelecek sağlamak için harekete geçebiliriz" diye konuştu. Hatemi tören sırasında, aralarında Devrim Muhafızları (Pasdaranlar) ve dini milis örgütü Besiçler'in komutanlarının da bulunduğu tüm askeri yöneticilere hitaben, ordunun güçlendirilmesinin İran'ın başlıca hedeflerinden birisi olduğunu, çünkü ülkenin tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Ürdün de kapana giriyor

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa