Fotoğraf: AA

Uyuşturucu raporunda Türkiye

OGD'nin 1998-99 raporunda, Türkiye'ye 3.5 sayfa ayrıldı. Türkiye adı ayrıca, raporun diğer bölümlerinde de sık sık geçiyor.

Uyuşturucu raporunda Türkiye
OGD'nin 1998-99 raporunda, Türkiye'ye 3.5 sayfa ayrıldı. Türkiye adı ayrıca, raporun diğer bölümlerinde de sık sık geçiyor. OGD, Türkiye'deki uyuşturucu faaliyetini haritaya da döktü. Raporda Türkiye ile ilgili yazılanlar özetle şöyle:
Parlamentoda mafya ve katil babalar
"MHP'nin birçok milletvekili karanlık geçmişlerinin izini henüz silemedi. İzmir'den milletvekili seçilen Ahmet Kenan Tanrıkulu, Abdullah Çatlı'yla birlikte Zürih'teki Bostadel Cezaevi'nden kaçmıştı. Papa suikastına karışan Yalçın Özbey, milyonlarca doların aklanmasının sorumlusu ve Amerikan servisleri tarafından da korunuyor. Özbey, bir Belçikalı ile evli ve MHP Genel Sekreteri Koray Aydın'ın güvendiği adam olarak biliniyor.
Zonguldak Milletvekili İsmail Hakkı Cerrahoğlu ise, bir sendikacının katledilmesi soruşturmasından kaçmak için on yıldan fazla Fransa'da kaldı. Çatlı'ya oldukça yakındı ve Parlar adını kullanıyordu. Ama iki defa Paris'teki Türk Konsolosluğu'nda adını değiştirdi..."
Avrupa'daki 'işadamları'
"Türk 'işadamları' Balkanlar yolunu kullanarak (Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya vs) taşıtlar, gayrımenkul, turizm gibi ticaret yolları üzerinden ve göçten de faydalanarak, Avrupa ülkelerinde kirli para aklayabiliyor, sağlam ilişkiler yakalıyor ve yasadışı işlerini yapma olanağı buluyorlar.
Baybaşin, Aksoy, Bulut, Seyhanoğlu... gibi mafya aileleri Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde seyahat acentaları, döviz büroları, lokanta, mağaza gibi çeşitli ticari işlerle her türlü ilişki ve faaliyetlerini yürütüyorlar."
Devlet görevlilerine 'vergi'
"Türkiye'de yaşanan politik değişimler ve politika-mafya kargaşalığı, Türkiye'den Avrupa'ya akan eroin trafiğini etkilemiş değil. Son yıllarda Türkiye ve Avrupa'da tonlarca eroin ele geçirildi. Geçiş yerlerinden eroini geçirenler, aynı zamanda bu ülkelerin makamları ile işbirliği içinde ve onların ajanları durumundalar.
Interpol'ün sınırlarda yaptığı bir denetim operasyonunda, devletin görevlileri (bir cumhuriyet savcısı), "vergi" karşılığında uyuşturucunun sınırdan geçmesini kabul ettiler.
Tüm bunlar Türkiye'de bir denge politikasının olduğunu gösteriyor. Bu politika, kulislerde belirleniyor. Ve bu ilişkiler ağının içinde olanların geçmişi, yetkili makamlarca da sorgulanmıyor."
Türk işadamlarının diasporası
"Üç yıldan beri, taşınmaz mal, gazino ve finansla uğraşan Türk işadamlarının daha sessiz yerlere gidişlerine tanık oluyoruz. Sudi Özcan, Bulgaristan'da bir taşınmaz mal projesinde milyonlarca dolar bıraktıktan sonra Karayipler'e açıldı. Burada birçok gazinoya sahip. İşadamları Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Kıbrıs ve Güney Afrika'da ticaret merkezleri, gazino, otel gibi alanlara yatırım yapıyorlar."
Siyasi değerlendirme
"1999 seçimleri Türkiye'de politik durumu bir kez daha altüst etti. Solda Bülent Ecevit'in DSP'si ve aşırı sağ MHP (Bozkurtlar) koalisyon hükümeti kurdu. Abdullah Öcalan'ın yakalanması Başbakan Ecevit'in popülaritesini artırdı. Bu arada, ANAP ve DYP çeşitli mafya ilişkilerini akladılar... MHP içerisinde cinayetlere karışmış birçok kişi olmasına rağmen, Ecevit ile ordu arasında özel bir ilişki olması hükümet içinde önemli bir etki yaratıyor. Hükümette yer alan partiler, uyuşturucunun Avrupa'ya çıkmasını engelleme olanaklarını elde etmelerine rağmen, son yıllarda uyuşturucu satışında düşüş olmadı.
Eski hükümetin mafyayla olan ilişkileri ve cinayetleri engellemek için kullanılan 'terörist' karakterli yöntemler, son yirmi yılda hiçbir şeyin değişmediğini göstermektedir. Toplum hâlâ demokrasiye ve şeffaflığa açlık çekmektedir."
Çakıcı
"Türkiye ile Fransa arasında yapılan anlaşma sonucu Türkiye'ye götürülen Alaattin Çakıcı'nın çok ağır suçları var, ama çok hafif bir cezayla (6 ay-2 yıl hapis) kurtulacağı düşünülüyor."
Hizbullah
"Türk medyasında çıkan açıklamalara göre Hizbullah'ın silahlandırılmasının nedeni Kürt isyancılarını öldürmek. Hizbullah'ın birçok devlet ilişkisi hâlâ araştırılıyor. Ama geçmişten de biliyoruz ki devlet bunların hiçbirini kabul etmeyecek."
www.evrensel.net