22 Nisan 2000 01:00

Genel kurul en kısa zamanda yapılacak

"İhtiyati tedbir" konduğu için genel kurullarını toplayamayan Genel-İş delegeleri dün DSİ'de toplandı. Kararın işçi sınıfına, sendikaya zarar verdiğini söyleyen Genel Başkan İsmail Hakkı Önal, delegeleri 1 Mayıs'ta alanlarda buluşma dilekleriyle uğurladı.

Paylaş
Genel kurul en kısa zamanda yapılacak
Genel-İş'in 12. Olağan Genel Kurulu, eski başkan Atila Öngel'in mahkemeden aldığı kararla ertelenirken, 360 delegenin büyük çoğunluğu genel kurulun yapılacağı salonda toplandı. Genel-İş Genel Başkanı İsmail Hakkı Önal genel kurulun yapılamayış nedenlerini açıklarken, delegelerin tahriklere kapılmamasını istedi. Delegeler ise salondan 1 Mayıs'ta alanlarda buluşmak üzere ayrıldılar.
Sabah saatlerinden itibaren DSİ Salonu'nda toplanan delegeler genel kurulun mahkeme kararıyla durdurmasından dolayı öfkelerini dile getirdiler. Salona delegelerin alkışları arasında giren Genel Başkan İsmail Hakkı Önal ise kürsüye çıkarak, genel kurulun açılış konuşması yerine, delegeleri bölgelerine uğurlama konuşması yaptığından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Kısa zaman sonra tekrar bir araya geleceklerini, genel kurulu toplayacaklarını belirten Önal, ülkede açık ve net bir politikanın yürütüldüğüne, IMF ve Dünya Bankası'nın dayattığı değil, ayrıntılarını bile tespit ettiği ekonomik politikaların ülkede uygulandığından, demokratik, sosyal gelişmenin bir tarafa itilip, MAI ile, uluslararası tahkimin Anayasa'ya geçmesi ile SSK'nın peşkeşi ile saldırıların arttığından söz etti. Böyle bir ortamda kendilerine büyük yükümlülüklerin düştüğünü ve genel kurulda bunu tartışmaları gerektiğini belirten Önal, tedbirden dolayı bunu yapamadıklarını söyledi.
Yönetime geldiklerinde sorunları kimseyi incitmeden, barış içinde çözmeye, ayağa kalkan örgütü koşar adım yürümesi ve yönetimin örgütten güvenoyu alması için genel kurula taşıdıklarını anlatan Önal, ayrıca DİSK'in şubat ayında kendilerine bir yazı göndererek, genel kurulu erkene alıp, Haziran 2000'de toplayacaklarını, dolayısıyla en az iki ay önceden genel kurullarını toplamalarını istediğini söyledi. Önal, DİSK'in bu yazısının altında Genel Başkan Vekili olarak Atila Öngel'in imzasının da bulunduğuna dikkat çekti.
Önce İl Seçim Kurulu'na, "Genel Başkan İsmail Hakkı Önal doğal delegedir. Doğal delegelikten niye feragat etti de seçimli delegeliği kabul etti. Doğal delegelik hakkını kullansın" talepli itiraz davası açıldığını ve Seçim Kurulu tarafından reddedildiğini, ikinci davanın ise Ankara 6'ıncı İş Mahkemesi'ne açıldığını aktaran Önal, Öngel'in DİSK'in Genel Başkan Vekili, bir başka yöneticinin Denetim Kurulu üyesi olarak genel kurula katılma haklarının tespiti için tedbir kararı verilmesini istediğini, ancak mahkemenin bunu örgüte bıraktığını söyledi.
Sorun genel başkan sorunu mu?
"Sorun genel başkan sorunu ise ben bugünden, örgüte zarar gelmesin diye istifamı vermeye hazırım. Onurumla temin ediyorum bunu. Ama amaç o değil. Eğer ben gidersem, diğer arkadaşlar belki uyumsuzluk içine düşerler, geçmişte olduğu gibi sendikayı 'Yarısı senin, yarısı benim' diyerek idare etmeyi düşündüler. Buna, bu örgüt izin vermez. Vermemelidir" diye konuşan Önal, karardan zarar görenin Genel-İş örgütü olduğunun altını çizdi. Delegelerin ne koşullarda geldiklerinden, harcanan paradan, emekten söz eden Önal, delegelerin tahriklere kapılmamasını istedi.
En kısa zamanda genel kurulu toplayacaklarını belirten Önal, Genel-İş tarihinin en uyumlu yönetimi olan bu yönetimle yeniden aday olacaklarını ve kararı genel kurulun iradesinin vereceğini söyledi. "Önümüzde güç dönemler, güç günler var. Sermaye ve yandaşları bizi kuşatmış. Emekçi halk ve işçi sınıfı her geçen gün kıskacın altına gidiyor. Buna karşı çıkabilecek tek güç Türkiye işçi sınıfıdır. Bunun önderliğini yapacak tek güç de DİSK'tir, Genel-İş'tir. Günü gün etmek bizim işimiz değil. Geleceği düşünmektir işimiz" diyen Önal, 1 Mayıs'ta alanlarda buluşmak dileğiyle, alkışlar arasında kürsüden ayrıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Arafat yine Amerika'da

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Batı'da bizi kim besleyecek, bunun kavgası var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa