21 Nisan 2000 01:00

Ersümer istifaya çağrıldı

Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral ihalesinin bugün karara bağlanması beklenirken...

Paylaş
Ersümer istifaya çağrıldı
Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral ihalesinin bugün karara bağlanması beklenirken, TEAŞ önünde bir basın açıklaması düzenleyen Nükleer Santrallere Karşı Güçbirliği Platformu, Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'i istifaya çağırdı.
Platform üyeleri TEAŞ Genel Müdürlüğü önünde saat 12.45'te toplanırken, polis de TEAŞ Genel Müdürlüğü önüne sabahtan itibaren yığınak yaptı. Eylemciler polis tarafından TEAŞ'ın bahçesine alınmazken, platform üyeleri "Nükleer santral istemiyoruz", "MAI, MIGA, tahkim; kahrolsun emperyalizm" ve "Nükleerciler, tahkimciler 6. Filo'yu unutmayın" sloganlarını attılar ve Türkiye'nin nükleer santrale ihtiyacı olmadığını bir kez daha yinelediler.
Platform adına konuşan TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu, Akkuyu nükleer santral ihalesi pazarı gittikçe daralan ve bir anlamda can çekişmekte olan uluslararası nükleer kartel için önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekerek, iyice şaibeli hale gelen ihalenin iptal edilmesini istedi.
İhaleyi yapan TEAŞ'ın, ihale komisyonunda Avrupa konsorsiyumundan yana tavır aldığını, sözde bazı bilim adamlarının, her türlü etik kuralı bir yana bırakarak, bilim adamlığı ile bağdaşmayan tezlerle kendi yandaşı oldukları Amerika ve Kanada konsorsiyumlarını savunan yazılar yazdıklarını hatırlatan Bilaloğlu; Hazine'nin ihale için devlet garantisi vermemesine rağmen, Dünya Bankası müdahalesi ile bakanlığın ihalede ısrar etmesini eleştirdi.
Bilaloğlu, nükleer kartellerin, pazar daralması sorununu aşmak için çözümü ekonomik, siyasi parti ve rüşvet de dahil her yolu deneyerek az gelişmiş ülkelere gittiğini ifade ederek, ülke ve halkın çıkarlarına karşı tavırda ısrar eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i istifaya çağırdı.
Sermaye çıkarlarını koruyor
İstanbul Nükleer Santrallere Karşı Güçbirliği Elektirik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi'nde bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısına güçbirliği adına EMO İstanbul Şube Sekreteri Selami Yılmaz, Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Melda Keskin, Makine Mühendisleri Odası'ndan Erkan Civelek katıldı. Basın açıklamasında Akkuyu Nükleer Santrali ihalesinin can çekişmekte olan uluslararası nükleer kartel için çok önemli bir dönüm noktası olduğu belirtildi. Nükleer santral dayatmasının yapıldığı bir dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yapılan enerji kesintilerinin şantaj olduğunun belirtildiği açıklama da "Kesintilerin devletin daha üst kademelerinden yapılan müdahalelerle son bulması bu konuda devlet içinde yaşanan bir çatışmayı gösteriyor" dendi. Açıklamada, Dünya Bankası'nın müdahalesi ve Hazine'nin kredi için devlet garantisi vermeme tavrının ihalede sona yaklaşıldığının belirtileri olduğu ifade edilirken, sermayenin Türkiye'ye biçilen rol ve verilen görevler doğrultusunda çıkarlarını korumak dışında kaygısının olmadığına dikkat çekildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Cep vericileri mercek altında
Hacer Yücel
Telsim ve Turkcell tarafından kurulan ve insan sağlığı için büyük tehlike oluşturan baz istasyonlarının kapatılması için ilk resmi başvuru yapıldı. İstanbul'un Eminönü ilçesinde bulunan Çemberlitaş Kız Yurdu yöneticileri ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cuma Karadağ, baz istasyonlarının zararının tespiti ve kapatılması için Eminönü İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Sağlık Müdürlüğü, uzmanların görüşü ve yapılacak incelemeler sonucu, baz istasyonlarının kapatılmasına karar verilebilecek.
Süleymaniye Mahallesi'ne kurulan baz istasyonunu insan sağlığına zarar verdiği için açtırmayan mahalle sakinleri; profesörlerin hazırladığı ve baz istasyonlarının kanser, genetik bozukluklar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve beyin tümörüne yol açtığına ilişkin raporları Eminönü İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne ilettiler.
Yeni rapor da sunulacak
Süleymaniye Muhtarı Cuma Karadağ, baz istasyonlarının zararları konusunda Gazi Üniversitesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Seyhan'ın ve Halk Bankası Aksaray Şubesi'ndeki rahatsızlanmalar üzerine açılan davaya sunulan bilirkişi raporunu İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne ilettiklerini belirterek, TÜBİTAK Tıp Danışmanı Prof. Dr. Selçuk Aslan'ın aynı konuda hazırladığı raporu da önümüzdeki günlerde ilgililere ulaştıracaklarını söyledi.
'İstasyonu açtırmayacağız'
Muhtar Cuma Karadağ, baz istasyonlarının zararları konusunda görüştüğü Eminönü Kaymakamı'nın hazırlanan raporları kendisine getirmesini istediğini, ancak raporu vermek amacıyla Kaymakamlığa gittiğinde kendisiyle ilgilenilmediğini dile getirdi. Kaymakamlık'tan İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne gönderildiğini anlatan Karadağ, burada da doğru dürüst ilgilenilmediği için bir şey yapılacağı konusunda kaygıları olduğunu söyledi. Karadağ, insan sağlığına zarar veren baz istasyonlarına karşı verdiklerini mücadeleyi sonuç ne olursa olsun sürdüreceklerini ve mahallelerine baz istasyonu açtırmayacaklarını da sözlerine ekledi.
Yurt idaresi de başvurdu
Öte yandan, Çemberlitaş Kız Yurdu'nda kalan çok sayıda üniversite öğrencisinin yurdun hemen karşısındaki baz istasyonunun kaldırılması için yurt idaresine dilekçe vermesi üzerine, yurt idaresi de resmi başvuru yaptı. Çemberlitaş Kız Yurdu yönetimi, Eminönü İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne başvurarak, baz istasyonlarının insan sağlığına verdiği zararın araştırılmasını ve zarar verdiğinin anlaşılması halinde baz istasyonunun kapatılmasını istedi.
İnceleme yapılacak
Yurt idaresi ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Karadağ'ın başvuruları üzerine görüştüğümüz Eminönü İlçe Sağlık Müdürlüğü Grup Başkanı Eray Ülküser ise, başvuruları değerlendireceklerini söyledi. Baz istasyonlarının kurulduğu yerlerde incelemeler yapacaklarını ve konuyla ilgili profesörlerle görüşeceklerini kaydeden Ülküser, baz istasyonunun insan sağlığını olumsuz etkilediğinin anlaşılması halinde yasalar çerçevesinde ilgili makamlara başvuracaklarını ve dava açacaklarını belirtti. Baz istasyonlarının yasalardaki yerini tam olarak bilemediklerini ifade eden Ülküser, bunu da araştıracaklarını ve sonuca göre baz istasyonlarının kapatılabileceğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Köse'ye aklama gibi ceza

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa