Mugabe'ye baskı artıyor

Zimbabve hükümeti ve Devlet Başkanı Robert Mugabe üzerindeki uluslararası baskı artıyor. Ülke nüfusunun yüzde 98'ini oluşturan siyahların...

Mugabe'ye baskı artıyor
Zimbabve hükümeti ve Devlet Başkanı Robert Mugabe üzerindeki uluslararası baskı artıyor. Ülke nüfusunun yüzde 98'ini oluşturan siyahların, zengin beyazların sömürge döneminde el koydukları toprakları geri almalarına engel olmayı reddeden Mugabe'ye İngiltere'den sonra ABD de tepki gösterdi.
ABD uyardı
ABD yönetimi, Zimbabve hükümetini şiddeti teşvik etmekle suçladı ve ülkede "hukuk devleti düzeninin yeniden tesis edilmesi" çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, yaptığı açıklamada, "Zimbabve hükümetine hukuk devleti düzeni kurması ve ülke halkının tüm fertlerinin insan hakları ve yurttaşlık haklarının korunması sorumluluğunu üstlenmesi çağrısında bulunuyoruz" dedi. Rubin, adli kararların yürürlüğe konmasına hükümetin engel olmasının da ülkede hukuk devleti düzenine ciddi etkileri olduğunu anlattı.
Taraflar görüştü
Öte yandan, geçtiğimiz günlerde İngiltere kökenli beyazları 'devlet düşmanı' ilen eden Mugabe, beyazlara ait çiftlikleri işgal eden siyahların bu topraklardan hemen çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Mugabe; Çiftçiler Ticaret Sendikası, Zimbabve Tütün Birliği ve Savaş Gazileri Birliği liderleriyle görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin yapılmasından memnun olduğunu, bir çözüme ulaşılamamasına rağmen, taraflar arasında karşılıklı anlayış ortamı oluştuğunu belirtti.
Mini Afrika zirvesi
Devlet Başkanı Mugabe, Güney Afrika, Namibya ve Mozambik liderleriyle bugün ülkesindeki turistik Victoria Şelaleri'nde düzenlenecek iki ayrı toplantıya başkanlık edecek.
Mbeki endişeli
Mugabe'nin sözcüsü George Charamba, ilk toplantıda Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki iç savaşın, ikinci toplantıda ise toprak işgalleriyle ortaya çıkan krizin görüşüleceğini söyledi. Charamba, Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki, Namibya Devlet Başkanı Sam Nujoma ve Mozambik Devlet Başkanı Joaquim Chissano'nun, toprak işgalleriyle ortaya çıkan şiddet olayları konusundaki kaygılarını Mugabe'ye ileteceğini belirtti.
Güney Afrika yönetimi Zimbabve'de yaşanan olayların, kendi ülkesindeki siyahlara da "ilham vermesinden" endişe ediyor.
www.evrensel.net