Sessiz ve derinden

Başbakan Ecevit'in Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığı seçiminde bir sorun olmadığı yönünde bir hava oluştu.

Sessiz ve derinden
Ecevit'in Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığı seçiminde bir sorun yokmuş gibi bir hava oluştu. Bu durum, Ecevit ve Genelkurmay'ın bir isim belirlediğini, ancak bu ismi tartıştırtmamak için açıklamayı uygun bir zamana bıraktıklarının işareti olarak yorumlanıyor.
Önce geçtiğimiz hafta cuma günü ortaklarıyla, cumartesi günü de FP ve DYP genel başkanlarıyla görüşen Ecevit, ardından Kıvrıkoğlu'yla cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu görüşmüştü. İki günlük hızlı trafik daha sonra yerini durgunluğa bıraktı. Ancak bu sırada köşk için telaffuz edilen isimler artmaya başladı. Ecevit de önceki gün kafasında 2 isim olduğunu dile getirdi, ama isimleri açıklamadı.
Bu sırada kulislerde gündeme gelen isimlerin ise olmazı göstermek için tartışıldığı ifade ediliyor. Bu isimlerin başında da ANAP Genel Başkan Mesut Yılmaz geliyor. ANAP'lılar ve Yılmaz, köşk için bir fırsat doğmasını dört gözle bekliyorlar. Ortaklarının sıcak bakmadığı Yılmaz, "siyasi tecrübesi"ni koz olarak kullanacak. Ancak, hakkında var olan yolsuzluk iddiaları ve Yüce Divan'a gitme tehtidi Yılmaz'ın önündeki en büyük engellerden biri.
Akbulut yedek isim olabilir
TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da, cumhurbaşkanı adayları arasında öne çıkıyor. Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı da yapmış olan Akbulut da, "siyasi tecrübesi" ile ön plana çıkmaya çabalıyor. Ancak, Akbulut'un silik kişiliği, dış politika tecrübesinin olmaması, pasif görünümlü olması ve ağır davranışlı karakteri aşmakta güçlük çekeceği sorunlar. Bu özellikler Akbulut'un üzerinde uzlaşılacak yedek isim olduğu yorumlarını güçlendiriyor.
ANAP'ta adı geçen diğer bir isim ise Maliye Bakanı Sümer Oral. Oral, dış politikadan çok uzak görünümüne rağmen, "uzlaşmacı" ve "partizanlıktan uzak" bir imaj çizerek, adaylığını güçlendirme çabasında.
Cem'in istemeyeni çok
Kulislerde gündeme gelen isimlerin başında DSP'li Dışişleri Bakanı İsmail Cem geliyor. Politik birikimi, dışişleri tecrübesi, iki dil bilmesi Cem'in artıları arasında yer alıyor. Ancak Cem'in FP ve MHP'den destak bulması çok zor bir ihtimal olarak değerlendirilirken, ANAP, DYP ve hatta DSP'li bazı milletvekillerinin bile Cem'i desteklemeyeceği dile getiriliyor. Kamuoyu yoklamalarının flaş ismi olan Cem'in adının bu kadar anılmasının, karşısında yer alanları da güçlendirdiği için şansının azaldığı değerlendirmesi yapılıyor. DSP'de adı geçen ikinci isim ise Ertuğrul Kumcuoğlu. "Merkez sağ"a yakınlığı ile tanınan Kumcuoğlu'nun dezavantajı da Cem gibi, "merkez sağ" ağırlıklı bir meclis yapısı içinde seçilmesinin güç olması.
FP, MHP'yi kışkırtıyor
Hükümetin ikinci büyük ortağı MHP'nin cumhurbaşkanı adayları arasında öne çıkan isim MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay. Akademisyen geçmişi ve "rahatsızlık duyulmayacak" bir düzeyde MHP'li olması gibi olumlulukları olduğu düşünülüyor. Ancak, Toskay'a MHP içinden geniş bir tepki var. Parti tabanı gibi, MHP'li milletvekillerinin çoğunun da Toskay'a tepki gösterebileceği belirtiliyor.
MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak geçen diğer ismi ise Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu. Eski vali olan ve devlet yapısını iyi tanıyan Çakmakoğlu'nun siyasi tecrübesini koz olarak kullanması bekleniyor. Ancak, Çakmakoğlu'nun yabancı dil bilmemesi gibi olumsuzluk taşıdığı ifade ediliyor.
Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'nun ismi de cumhurbaşkanı adaylığı için sıkça telaffuz ediliyor. FP genel başkan adayı Abdullah Gül, partisinin hesapları doğrultusunda bir açıklama yaparak Somuncuoğlu'nu destekleyebileceklerini kaydetti.
FP'nin adayı ilk tur için
FP, cumhurbaşkanlığının kendi içerisinden çıkmayacağını biliyor. Ancak ilk iki turda destekleyeceği bir aday çıkaracağına da kesin gözüyle bakılıyor. FP'den Lütfü Doğan, FP çevrelerinde sevilen sayılan bir isim. Ancak, bu çevreler dışında pek de bu özelliği taşımıyor. FP'den Vecdi Gönül de, cumhurbaşkanlığı adaylarından. Ancak, Gönül'ün parti içindeki yenilikçi kanata yakın olması, onun adaylık şansını azaltıyor.
DYP'den iki isim gündemde
DYP'den aday olabileceklerden biri olarak adı geçen isim ise Necmettin Cevheri. Cevheri'nin dezavantajı, Genel Başkan Çiller ile arasında yaşanan sürtüşme.
DYP'den diğer bir isim de Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş. Güreş'in avantajı "klasik politikacı kimliğinden uzak olması" olarak özetleniyor. Ancak, Güreş'in adının çok yıpranmış olması nedeniyle fazla şansı yok gibi.
TBMM dışı
TBMM dışından cumhurbaşkanı adaylarından birisi emekli büyükelçi İlter Türkmen. Cunta hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Türkmen, 1995 seçimlerinde MHP'den milletvekili adayı olmuş ancak kazanamamıştı.
Yine emekli büyükelçi Şükrü Elekdağ, şu anda cumhurbaşkanlığı baş danışmanlığı yapan Hikmet Çetin de cumhurbaşkanı adayları arasında yer alıyor.
www.evrensel.net