Sümerbank işçileri 1 Mayıs'a hazır

Bakırköy Sümerbank işçileri, özelleştirmeye, IMF ve hükümetin dayatmalarına karşı 1 Mayıs'ta alanlarda olmaya hazırlanıyor.

Sümerbank işçileri 1 Mayıs'a hazır
Sinan İmrek
1 Mayıs'ı, özelleştirmeye, peşkeşe, IMF'nin ve hükümetin dayattığı politikalara karşı hak alma günü olarak değerlendiren Bakırköy Sümerbank işçileri, 1 Mayıs'ta kitlesel olarak alanlarda yer alacaklarını belirttiler. Sümerbank işçileri, önemli bir dönemden geçildiğini, sermayenin saldırılarını püskürtmek için tüm sınıfın ve emekçilerin ortak hareket etmesi gereğinin altını çizerek, tüm kesimleri 1 Mayıs'ta saldırılara dur demeye çağırıyorlar. Sümerbank işçileri, Türk-İş'in mücadeleyi geriletici tutumlarını da eleştirerek, sendika ağalarını alanlarda teşhir edeceklerini ve Türk-İş'e rağmen 1 Mayıs'ı özüne uygun kutlayacaklarını vurguladılar.
Türk-İş'e rağmen
1 Mayıs'a sendikayla birlikte kitlesel şekilde katılacaklarını söyleyen Mehmet Tosun, "1 Mayıs yalnız Sümerbank'ın, Türkiye'nin değil bütün ezilen emekçilerin bayramıdır, güzel bir şekilde, coşkulu bir katılımla kutlamalıyız" derken, 1 Mayıs'ı sorunların dile getirildiği, çözüldüğü ve geri adım atılmadığı bir gün olarak gören Mehmet Sarıkaya da alanlarda, "Özelleştirmeye, satışa ve ezilmeye karşı taleplerimizle yer alacağız" dedi.
İşsiz kalmak istemediklerini, özelleştirmeye karşı tüm halkın duyarlı olması gerektiğini söyleyen Ali Ulucan ise Türk-İş'in 1 Mayıs ile ilgili tutumunu şöyle değerlendirdi: "Her zaman böyle, artık buna bir son versin ve işçilere sahip çıksın. 1 Mayıs'ı Türk-İş'e rağmen kutlayacağız. Herkesin katılmasını istiyorum." Kadriye Yıldırım adındaki işçi de Türk-İş'e inanmadığını ve güvenmediğini söyleyerek, "Türk-İş bizi bağlamaz. Baştakinin önder olması lazım, şubelere aks etsin ki, herkes dayanışma içinde olsun" dedi. Yıldırım, özelleştirmeye karşı yaptıkları eylemlere diğer kesimlerin de destek olmasını istedi.
Tabandan gelen güçle
Özelleştirmeye, IMF paketine, yoksulluğa ve açlığa karşı alanlarda olacaklarını söyleyen Namzar Başkan ise düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Yıllardan beri Türk-İş sınıftan kopuk, tabandan gelen güçle 1 Mayıs'ta alanlarda olmalıyız. Türk-İş'in uyguladığı politikaları artık aşıp, örgütlü şekilde 1 Mayıs'ı alanlarda çoşkuyla kutlamalıyız diyorum. Çünkü çok önemli bir dönem. Özelleştirme kapsamındaki diğer işyerleriyle ortak hareket edilmesi gerekiyor. Daha örgütlü daha bilinçli olmalıyız."
Arkadaşlarının görüşlerine katılan Zülfiye Gürge de 1 Mayıs'ın işçi bayramı olduğunu ifade ederek, tüm işçilerin coşkulu bir şekilde kutlamaları gerektiğini söyledi. Meydanlara çıkacaklarını belirten Songül Fırat ise "Bütün işçi sınıfı meydanlarda birlikte olmalı" diye konuştu.
Hak talep etme günü
1 Mayıs'ın hak talep etme ve haksızlıklara karşı haykırma günü olduğunu söyleyen Nebahat Yıldız, "Devletin 1 Mayıs'ı bahar bayramı diye ilan etmesi çok saçma bir düşünce bana göre. İnsanlar açken, susuzken işleri elinden alınırken, insanların bahar bayramı düşünmeleri mümkün değil. Biz bütün ezilen insanlar, bütün emekçilerin, Türkiye'de çalışan bütün insanların, yoksulların hak talep etme günüdür.
Devletin dayattığı politikalara karşı, yolsuzluklara karşı, bu ülkeyi parselleyip satışlarına karşı haykırma günüdür. Bu sisteme artık git demenin günüdür bana göre. Bütün insanların birleşmeleri gerekiyor" diyerek Türk-İş istesin istemesin bunun gerçekleşeceğini, kendilerini artık kimsenin durduramayacağını ifade etti.
1 Mayıs tatil olsun
Aysel Şadoğlu, 1 Mayıs'a Sümerbank olarak katılmak istediklerini belirterek, 1 Mayıs'ın tatil olmasını istedi. Haklarını savunmak için tüm işçi arkadaşlarıyla birlikte 1 Mayıs'a katılacağını söyleyen Ayten Özdemir de Türk-İş'in 1 Mayıs'a ilişkin tutumunu eleştirerek, şöyle dedi: "Türk-İş'i hiç beğenmiyoruz. Türk-İş'e çoğunluk olarak, karşı çıkacağız. Tepkimizi meydanlarda göstereceğiz. Bizi savunmuyorlar. Türk-İş burjuvazinin bir adamı. Mücadelemiz ileriye doğru böyle giderse, biz başaracağız bu işi."
Yüce bir dava
Türk-İş'in özelleştirme konusunda pasif kaldığını ifade eden Vahide Sevinç de tepkisini "1 Mayıs işçilerin haklarına sahip çıkıldığı gündür, katılmak istiyoruz. İşsiz kalmak istemiyoruz, işsiz insanlar hep sokakta. Verilen ücretler çok yetersiz. 80 milyona çalışan insanlar nasıl ev geçindirecek?" sözleriyle dile getirdi.
Emine Yılmaz, işçi olan ve işçi gibi düşünen herkesin özelleştirmeye ve pahalılığa karşı 1 Mayıs'a katılması gerektiğini söyledi. Emekli işçi Sevim Aydemir de "Arkadaşlarımı sonuna kadar destekliyorum, haklılar" diyerek bunun yüce bir dava olduğunu, gelecek nesilleri de ilgilendirdiğini belirtti.
www.evrensel.net