IMF'den yeni kararlar

IMF karşıtı sloganlar eşliğinde yapılan IMF-Dünya Bankası zirvesinde, yoksul ülkelerin borçlarının ertelenmesi...

IMF'den yeni kararlar
IMF karşıtı sloganlar eşliğinde yapılan IMF-Dünya Bankası zirvesinde, yoksul ülkelerin borçlarının ertelenmesi, ödeme programlarının yenilenmesi ve mali krizlere kaşı alınacak önlemler gibi konular ele alındı. Polisin sıkı koruma altına aldığı IMF karargâhının üçüncü katında 24 ülkenin temsilcilerinden oluşan bir komite, sunulan önergeleri tartıştı.
Resmi adı Uluslararası Para ve Finans Komitesi olan yapının sözcüsü Gordon Brown, toplantıların sonunda verdiği demeçte, "Küresel ekonomiden geri döneceğimizi açıklamayacağım" dedi. Aynı zamanda İngiltere Maliye Bakanı olan Brown, ekonomik işbirliğini artıracaklarını söyledi.
Yeniden yapılandırılan IMF, ödeme sisteminde dört tür borca yer veriyor. Washington zirvesinden önce bu borç türlerinin sayısı daha fazlaydı. Ayrıca merkez bankalarının daha sıkı denetlenmesine karar verildi. Bu denetimlerin asıl hedefinin, büyük ekonomik ve siyasal önemi bulunan Rusya ve Ukrayna olduğu belirtiliyor.
Örgütün ekonomik trendleri daha yakından izleyeceği ve tıkanan sektörler hakkında erken uyarılarda bulunacağı duyuruldu. Komitenin kararları arasında zengin ülkelerin 'gümrük bariyerlerini alçaltmaları' da yer alıyor.
www.evrensel.net