KKTC'de gözler sandıkta

KKTC'de 126 bin seçmen yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına giderken, diğer adaylar Denktaş saltanatının yıkılması gerektiğini söylediler.

KKTC'de gözler sandıkta
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 126 bin 674 seçmen, 5 yıl süreyle görev yapacak yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere bugün sandık başına gidiyor. Seçime katılacak adaylar için propaganda süresi dün saat 18.00'de sona erdi. 8 adayın yarışacağı seçimler öncesi yapılan son açıklamalarda Denktaş yeniden görev için destek isterken, diğer adaylar, tek adam saltanatının kapanması gerektiğini belirttiler.
KKTC de cumhurbaşkanı adayları dün seçimlerle ilgili son açıklamalarını yaptılar. Ankara'nın politikalarını KKTC'de yürüttükleri için A Takımı olarak adlandırılan adaylardan şu anki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün yaptığı açıklamada, "Ben görev için talibim, mevki için değil. Mevkinin tadını da bilirim, acısını da bilirim. Ben bütün hayatımı size vaat ettim. Çünkü buna layıksınız" dedi.
'Tek adam devri kapanmıştır'
Denktaş'ın en güçlü rakibi olan ve ikinci tura kalınması halinde diğer adayların da desteğiyle onu zorlaması beklenen Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri Derviş Eroğlu ise şunları söyledi: "Diyorlar ki Eroğlu barışı istemez. Eroğlu barışı herkesten fazla istiyor. Ambargoları en fazla yaşayan tanınmamış bir ülkenin başbakanı olarak çözümü ve barışı en çok isteyen benim. Artık KKTC'de demokrasi köklenmiştir. Tek adam devri kapanmıştır."
Diğer adaylardan Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı da, "Halkı kendilerine mecbur sananlar yanılıyor" diyerek Denktaş'a çattı. Akıncı, "Önümüzde yepyeni bir bin yıl var. Alternatifsiz değiliz. Gönülleri fehettik, sıra sandıklarda" dedi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideri M. Ali Talat da, dünkü açıklamasında, "16 Nisan sabahı zaferle uyanacağız" diyerek iddialı konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçilen cumhurbaşkanınız olarak Kıbrıs Türklerinin çıkarlarını her platformda koruyacağım."
'Artık biz yöneteceğiz'
Ankara'nın güdümünden kurtulunması gerektiğini belirten 'B Takımı' adaylarından Yursever Birlik Hareketi (YBH) adayı Arif Hasan Tahsin ise, 'A Takımı' adaylarından farklı bir dil kullanarak, "Bu memleket bizimdir. Polisini de, askerini de, bankasını da, havayollarını da biz yöneteceğiz" dedi. Tahsin, "Güçlerini rejimden alanlar, bu düzenden beslenenler, resmi ideolojiyi, taksimi ve entegrasyonu savununlar, dünyada hiçbir örneği olmayan konfederasyon tezlerinin peşine düşenler 15 Nİsan'da halktan gerekli cevabı alacaklardır" diye konuştu.
'Deprem olacak, Denktaş'ın saltanatı yıkılacak'
Diğer bağımsız adaylar Şener Levent, Turgut Avşaroğlu, Ayhan Kaymak da dün yaptıkları ortak açıklamada, "15 Nisan'da deprem olacak. Ve bu depremde Denktaş'ın saltanatı yıkılacak" dediler. Türkiye girmeden Kıbrıs'ın AB'ye girebileceği savunarak A Takımı adaylarından ayrılan Levent, Avşaroğlu ve Kaymak ortak açıklamalarında, "Çözüm, barış ve AB bizleri bekliyor. Ancak halkın kendi iradesi bunu başarabilir" dediler.
İlk turda yüzde 50 geçilmezse ikinci tur
Bugün yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylardan biri yüzde 50'inin üzerinde oy alamazsa, seçim ikinci tura kalacak ve seçim en yüksek oyu alan iki aday arasında 22 Nisan'da yenilenecek. İkinci turda ise, en yüksek oyu alan aday yeni cumhurbaşkanı olacak. KKTC'yi 2000'li yıllarda yönetecek olan yeni cumhurbaşkanı, 23 Mayıs'ta New York'ta yapılması öngörülen üçüncü tur Kıbrıs görüşmelerine de katılacak.
İlk sonuçlar bu akşam, resmi sonuçlar pazara
Seçimde 126 bin 674 seçmen, 506 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında yapılacak. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar açılacak ve resmi olmayan ilk sonuçlar 19.00'-dan sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından basına açıklanmaya başlanacak. Bu arada, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Salih Dayıoğlu, oy verme zorunluluğunun bulunmadığını, ancak oy vermenin anayasal bir görev olduğunu belirterek, vatandaşları, bugün oy kullanmaya çağırdı. Oyların sayımının akşam tamamlanabileceğini ifade eden Dayıoğlu, resmi sonuçların yarın öğle saatlerinde alınacağını bildirdi.
www.evrensel.net