14 Nisan 2000 01:00

KKTC de Süleyman'a kalmayabilir

8 adayın yarıştığı KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir gün kala, Ankara'nın politikalarını temsil eden Denktaş ve Eroğlu başı çekiyor.

Paylaş
KKTC de Süleyman'a kalmayabilir
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nde yarın yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, şu anki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 aday yarışıyor. Türkiye'de TBMM Genel Kurulu'ndaki iki tura rağmen Demirel'in yeniden cumhurbaşkanı olma şansını kaybetmesinden sonra, gözler kendisine çevrilen Denktaş da KKTC'de en riskli seçimini yaşıyor.
Adaylardan birinin ilk turda yüzde 50'yi aşamaması halinde diğer adayların bir bölümü Denktaş'ın karşısındaki adayı destekleyecekler.
'A' ve 'B' Takımı yarışı
250 bin nufusu bulunan KKTC'de 126 bin dolayında seçmen cumhurbaşkanını seçmek üzere yarın sandık başına gidecek. 8 adayın yarıştığı KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, adaylar 'A Takımı' ve 'B Takımı' olarak anılıyorlar. A Takımı'nı oluşturan adaylar, şu anki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lideri Derviş Eroğlu, UBP ile birlikte hükümette bulunan koalisyonun ortağı Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Lideri Mustafa Akıncı, kendisini 'sosyal demokrat' olarak nitelendiren ve izlediği politikalar itibariyle Türkiye'deki CHP'ye benzeyen, muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)'nin lideri Mehmet Ali Talat'tan oluşuyor. 'B Takımı' ise, Yurtsever Birlik Haraketi (YBH)'nin adayı Arif Hasan Tahsin ile bağımsız adaylar Şener Levent, Turgut Avşaroğlu ve Ayhan Kaymak.
Şu ana kadar kazanma ihtimali en yüksek görülenler arasında Denktaş ile Eroğlu başı çekiyor. İkisi arasında ibrenin Denktaş'tan yana ağır bastığı ise neredeyse ortak bir kanı.
Hükümetin diğer ortadığı TKP'nin Lideri Mustafa Akıncı'nın alacağı oy oranının yüzde 10 dolayında kalabileceği, CTP Lideri M. Ali Talat'ın ise muhalefette olmanın sağlayacağı avantajla onu az bir oy farkıyla geride bırakabileceği belirtiliyor. İlk turda yüzde 50'den bir fazla alan cumhurbaşkanı olacak. Adaylardan hiçbiri bu oranı geçemezse o durumda en fazla oy olan iki aday arasında ikinci tur seçimi yapılacak ve bu turda en fazla oyu alan aday Cumhurbaşkanı olacak.
'A Takımı' ve 'B Takımı' adaylarını biribirinden ayıran en önemli özellik ise, 'A Takımı'nı oluşturan adayların bugüne kadar Ankara'nın çizdiği resmi Kıbrıs politikasını yürüten, bu politikaya yatkın adaylardan oluştuğu görülürken, 'B Takımı'nı oluşturan adaylar ise bu politikaya muhalefet eden isimlerden oluşuyor. 'B Takımı' adaylarından A. Hasan Tahsin, Şener Levent ve Turgut Afşaroğlu'nun ortak bir özelliği de, her üçünün de şu anki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la mahkemelik olması.
Sandıkta Ankara ve AB birleşiyor
'B Takımı' adayları içinde en fazla oyu alması beklenen aday olan YBH'nin adayı Arif Hasan Tahsin ise, "yok edilmeye çalışılan Kıbrıs Türklerinin çıkarlarını, varlığını korumaya yönelik" bir propagandaya ağırlık veriyor ve Ankara'nın ve KKTC'de Ankara'nın politikasını uygulayanların Kıbrıs Türkü'nü azınlığa düşürdüğüne dikkati çekiyor. Kullandığı temel sloganı: "Bu Memleket Bizim, Talimatla Yönetilmeye Hayır!" KKTC'li emekçilerin çıkarlarını temsil eden bir söylem kullanmaya özen gösteren Arif Hasan Tahsin şu ana kadar Ankara'ya karşı ortaya koyduğu mesafeyi AB'ye karşı koymadı. Rauf Denktaş ile Derviş Eroğlu Ankara'nın çizdiği Kıbrıs politikasına uygun davranan iki aday olarak seçim propagandalarında birbirlerinden farklı bir politika geliştirmiyorlar. İkisi arasındaki rekabet daha çok karşılıklı kişisel suçlamalara dayanıyor. Dolayısıyla ikisinden birisinin kazanması durumunda Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir politika değişikliği de beklenmiyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bir İrlandalı'nın çocukluk anıları

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa