12 Nisan 2000 01:00

Üreticilere icra kapanı

Hükümetin politikaları sonucunda tarım, cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. "Tarım reformu" adı altında kredi fazlerinin artırılması...

Paylaş
Üreticilere icra kapanı
Yusuf Karadaş
Malatya'nın Darende ilçesine bağlı 600 haneli Ağılbaşı köylüleri, uygulanan tarım politikaları ve kayısı üretiminin düşük olması nedeniyle kredi borçlarını ödeyemediler. 600 aile, toplam 1 trilyon 600 milyara varan kredi borçları nedenyile icraya verildi ve cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya.
Niğedeli üreticilerin icraya verilmesi ve traktörlerinden evlerindeki eşyalara kadar el konulmasının ardından Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Ağılbaşı köylüleri de aynı kaderle karşı karşıya kaldılar. Kredi borçlarını ödeyemeyen 600 aile icralık oldu.
Bülent Şimşek adlı köylü, alınan kredilerden yüzde 7 kâr payı alan Tarmı Kredi Kooperatif memurlarının teşvikiyle köylülerin kooperatiften ilaç, gübre, yem olarak kredi aldığını, ama kredi faizlerinin yüzde 103 olmasına karşın, geçen yıl 800 bin liradan satılan kayısının bu yıl 300 bin liraya kadar düşmesi nedeniyle borçlarını ödeyemediklerini söyledi.
Evinin heyelan bölgesinde olması nedeniyle, afetevin de oturan Haydar Yücekaya da, kredi borcundan dolayı evlerine gelen icracıların buzdolabından halıya sehpaya kadar her şeyi kaydettiklerini, hatta devletin hâlâ tapusunu vermediği evlerini bile haciz listesine yazdıklarını belirtti.
10 dönüm tarlası dışında hiçbir geçim kaynağı olmadığını da dile getiren Yücekaya, "Kayısı tutarsa borçlarımızı ödeyeceğiz. Ama kayısı tutmazsa, gidecek yerimiz yok" diye konuştu.
'Ağanın eline bakıyoruz'
Sultan Şimşek adlı üretici ise, yarıcılık yaparak geçimlerini sağladıklarını belirterek, kayısıya güvenerek kredi aldıklarını, ama gübrenin, ilacın dolara göre zamlanmasına rağmen, kayısının para etmediğini dile getirdi. Şimşek, "Biz de ağanın eline bakıyoruz. Kayısı tutmazsa borcumuzu nasıl ödeyelim" diye yakındı.
Herkesinin elinin kolunun bağlı olduğunu ifade eden Döne Çelik, "Biz burada 1 trilyon 600 milyar borcumuz nedeniyle hapislere düşerken, bir gecede yüzlerce trilyonu teşvik diye götürünlere kimse karışmıyor" derken; Makbule Yücekaya adlı köylü ise, "1 kilo çay alacak parayı bulamıyoruz. o borcu nasıl ödeyelim. Biz bugüne kadar herşeyimizi çocuklarımızı okutmak için harcadık. Ama artık çocuklarımızı da okula gönderemeyeceğiz" diye konuştu.
Köylüler hapis yatacak
Kredi borcu nedeniyle hapis yatan köylülerden Metin Dündar ise, jandarmanın elinde 30 kişilik bir liste olduğunu söyledi ve soruna kısa zamanda çözüm bulunmazsa 600 köylünün de hapis yatacağını dile getirdi. "Devletin soyulması, yağmalanması, batan bankaların kurtarılması kahramanlık sayılıyor, ama bizim çocuklarımızın rızkı için aldığımız 100 milyon lira göze batıyor" diye tepkisini dile getiren Dündar, 1995'te, yüzde 45 faizle aldığı 100 milyon lira kredinin bugün yüzde 103'ü bulan faizler nedeniyle 2.5 milyar liraya ulaştığını da belirtti.
Metin Dündar'ın ağabeyi İmam Dündar ise, başka bir soruna dikkat çekerek, köyde borcu olmayanların da kefillik nedeniyle borçlu duruma düştüklerini ve icralık olduklarını söyledi. Mal beyanında bulunmadığı için hapis yatan Zeynel Kılıç adlı arkadaşlarına karakolda, "Sen içeride devletin parasıyla geçindin. Bizi bir gör" denilerek, para alındığını anlatan İmam Dündar, "1 Mayıs'ta bir pankartla sorunlarımızı herkese duyurmayı düşünüyoruz. Ama devletin bize terörist damgası vurmasında korkuyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

CDU'da Angela Merkel dönemi

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa